Nadchodzi pomoc dla Gruzji

  Konferencja darczyńców jest wyraźnym sygnałem wsparcia odbudowy Gruzji.

Do niedawna gospodarka Gruzji była jedną z najszybciej rozwijających się na świecie - odnotowano 12 proc. wzrost w 2007 r. Sytuację tę zmienił krótki, ale poważny konflikt z Rosją w sierpniu. Uszkodzone zostały główne drogi transportowe i infrastruktura techniczna, budynki i domostwa obrócono w gruzy, a olbrzymie połacie lasów ucierpiały w wyniku bombardowań.

Ponad dwa miesiące później szereg inwestorów z zagranicy zaczęło wycofywać inwestycje z kraju, zniknęli turyści, wzrosło bezrobocie, a wielu Gruzinów opróżniło swoje konta bankowe.

Według aktualnej oceny Banku Światowego na odbudowę Gruzji ─ posiadającą dostęp do zasobów energetycznych w Europie - potrzeba 2,4 mld euro. UE obiecała przeznaczyć 500 mln przez następne trzy lata, a Stany Zjednoczone ─ 757 mln euro (miliard dolarów), z czego połowa zostanie przekazana do końca tego roku. 22 października UE i Bank Światowy zorganizowały konferencję darczyńców English , której celem było zgromadzenie 1,1 mld euro.

Do udziału w konferencji zaproszono blisko 70 krajów i instytucji. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na odbudowę kraju i wsparcie gruzińskiego rządu w niesieniu pomocy osobom, które musiały opuścić swoje miejsce zamieszkania. Wysiedlono dziesiątki tysięcy osób, z których większość nadal tymczasowo przebywa w schroniskach dla uchodźców.

Długoterminowym celem pomocy jest ożywienie gruzińskiej gospodarki, którą w ostatnich latach znacznie zreformowano. „Zasadnicze znaczenie ma to, aby kryzys ten nie odwrócił uwagi Gruzji od politycznych i gospodarczych reform, których znaczenie jest teraz jeszcze większe niż przed wybuchem konfliktu", powiedziała unijna komisarz ds. stosunków zagranicznych Benita Ferrero-Waldner. Gruzja ─ była republika radziecka otrzymuje zwykle od UE około 40 mln euro rocznie.

Między Gruzją i Rosją nadal brak porozumienia w sprawie Osetii Południowej i Abchazji, dwóch zbuntowanych prowincji Gruzji, których niepodległość uznaje Rosja. 15 października w Genewie obie strony odbyły pierwszą rundę negocjacji pokojowych, a dalsze rozmowy pod auspicjami ONZ i z udziałem europejskich mediatorów mają być wznowione w listopadzie.

Zgodnie z wynegocjowanym z pomocą UE zawieszeniem broni wojska rosyjskie wycofały się z obszarów przylegających do separatystycznych regionów na początku tego miesiąca. Umożliwiło to wysłanie do tych stref obserwatorów UE , którzy mają nadzorować zawieszenie broni. Na terenie separatystycznych regionów wciąż jeszcze przebywają tysiące rosyjskich żołnierzy.

Więcej na temat unijnej pomocy dla Gruzji English .


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika