Nagrody dla miast przyjaznych środowisku
Sztokholm i Hamburg są pierwszymi europejskimi zielonymi stolicami roku. Budapeszt został laureatem Nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności.
74 proc. ludności UE żyje w miastach i miasteczkach liczących ponad 5 tys. mieszkańców. Potrzeba czystego i zrównoważonego rozwoju miejskiego nigdy dotąd nie była tak paląca. Tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy Roku ma zachęcać miasta do proekologicznych zachowań. Jest on przyznawany jest miastom najbardziej przyjaznym dla środowiska i stanowi wyraz uznania dla wysiłków podejmowanych przez władze lokalne na rzecz rozwiązania problemów związanych ze środowiskiem.
Dwoma pierwszymi miastami, które otrzymały ten tytuł, są Sztokholm i Hamburg. W 2010 r. Europejską Zieloną Stolicą Roku będzie stolica Szwecji, zaś w roku 2011 tytuł ten przypadnie w udziale Hamburgowi.
Jury konkursowe doceniło szczególnie wprowadzone w Sztokholmie rozwiązania mające przyczynić się do poprawy jakości życia, m.in. w zakresie oczyszczania ścieków, redukcji hałasu, gospodarowania odpadami, pobierania opłat służących ograniczeniu zatorów komunikacyjnych, tworzenia większej ilości terenów rekreacyjnych, np. kąpielisk.
Liczący 1,8 mln mieszkańców Hamburg może poszczycić się doskonałą jakością powietrza. Jednak tym razem o szali zwycięstwa zadecydowały działania władz miasta w zakresie oszczędzania energii w budynkach państwowych.
Natomiast Nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności otrzymał Budapeszt za swe wysiłki podczas tygodnia mobilności na rzecz zwiększenia publicznej świadomości w kwestii zanieczyszczenia powietrza wskutek ruchu samochodowego oraz promowania bardziej ekologicznych rozwiązań.
W mieście odbyło się wiele imprez promujących zrównoważony model komunikacji miejskiej, m.in. zawody dla VIP-ów pod hasłem „Jak mądrze dojeżdżać do pracy". Władze stolicy Węgier wprowadziły również szereg stałych działań, np. rozszerzenie strefy dla pieszych w centrum miasta, poprawę funkcjonowania infrastruktury transportu, tworzenie nowych ścieżek rowerowych i parkingów typu „park and ride". Drugie miejsce zajęły Almada w Portugalii oraz Zagrzeb, stolica Chorwacji.
Europejski Tydzień Mobilności odbywa się od 2002 r. co roku w dniach 16-22 września. Jego głównym celem jest promowanie mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Głównym tematem kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie wpływ komunikacji miejskiej na zmiany klimatyczne. Jak co roku w wielu miastach europejskich zorganizowany zostanie dzień bez samochodu.
Czyste powietrze dla wszystkich - Europejski Tydzień Mobilności
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?