Nagrywanie rozpraw usprawni pracę sądów
Protokolanci zostaną zastąpieni przez sprzęt audio-wideo. Wprowadzenie nowoczesnych technologii na sale sądów ma poprawić jakość postępowania i znacznie skrócić czas trwania rozprawy.
Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego został już przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowane w nim przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany przewidują nagrywanie rozprawy sądowej, czyli sporządzanie z niej protokołu elektronicznego.
- Chcemy unowocześnić procedury sądowe poprzez umożliwienie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w postępowaniu przed sądami - czytamy na stronie resortu słowa Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego.
- Mamy nadzieję, że nasze propozycje przyczynią się do poprawy jakości postępowania, ale i jego skrócenia. To rozwiązanie bowiem oznacza koniec żmudnego i spowalniającego posiedzenia sądu pisania protokołów - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.
Wprowadzenie na sale sądowe kamer nie oznacza likwidacji funkcji protokolanta. Protokół pisemny będzie się jednak ograniczał do wskazania oznaczenia sądu, daty posiedzenia, oznaczenia stron oraz podania wyroku.
Tradycyjne protokoły będą ponadto sporządzane w sytuacji, w której - ze względów technicznych - utrwalenie przebiegu posiedzenia za pomocą kamer nie będzie możliwe.
Jednym z argumentów resortu sprawiedliwości, przemawiającym za wprowadzeniem protokołu elektronicznego, jest znaczne skrócenie czasu rozprawy. Proces prowadzony przy użyciu zapisu audio-wideo ma bowiem trwać około 1/3 krócej niż taka sama rozprawa protokołowana tradycyjnie przez dobrze wyszkolonych protokolantów - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Wprowadzenie elektronicznego protokołu to część swoistej informatycznej rewolucji, którą konsekwentnie wprowadzamy do wymiaru sprawiedliwości - uważa Minister Krzysztof Kwiatkowski.
Przyjęty przez rząd projekt trafi teraz do Sejmu. Nowe przepisy maja wejść w życie 1 lipca 2010 roku.
Wcześniejsza nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego powołała do życia e-sąd i umożliwiła składanie pozwów w postępowaniu upominawczym przez internet.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w 2010 roku notariusze i komornicy uzyskają dostęp on-line do ksiąg wieczystych. W kolejnych latach dostęp ten będą mieli wszyscy obywatele.
Rząd planuje z kolei wprowadzenie w najbliższym czasie nowych rozwiązań prawnych i informatycznych, które umożliwią rejestrację każdej spółki w ciągu 24 godzin.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?