Największa od 20 lat reforma prawa gospodarczego

- W 2008 r. rząd Donalda Tuska rozpoczął największą reformę prawa gospodarczego w demokratycznej Polsce. Możliwe, że dzięki nowym przepisom staniemy się liderem w swobodzie wykonywania działalności gospodarczej - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas obchodów 20. rocznicy powstania Akcji Gospodarczej oraz przyjęcia ustawy o działalności gospodarczej, zorganizowanych przez Centrum im. Adama Smitha 29 grudnia br.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda, przez ostatnie 20 lat powstała w Polsce wielka liczba zbędnych i uciążliwych przepisów, które utrudniają, a niekiedy wręcz hamują rozwój przedsiębiorczości. - Aby je zlikwidować, rząd przygotował kilkadziesiąt nowych ustaw, z których większość została już uchwalona przez Sejm w 2008 r. - zaznaczył.

Porady prawne

Wśród najważniejszych inicjatyw legislacyjnych rządu, wiceminister wymienił nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. - Dzięki nowym rozwiązaniom, już od 1 kwietnia 2009 r. polskie firmy będą mogły rozpocząć działalność jeszcze przed jej zarejestrowaniem. To ewenement na skalę światową, który uczyni z nas lidera w tym zakresie - podkreślił. - Ustawa ta radykalnie zmniejszy też uprawnienia urzędnicze wobec przedsiębiorców, na przykład w zakresie kontroli - dodał wiceminister.

Według Adama Szejnfelda, rewolucyjne zmiany wprowadziły również i inne ustawy, na przykład nowe przepisy ordynacji podatkowej. - Pierwszy raz w historii wprowadzają one do polskiego systemu prawa zasadę domniemania uczciwości podatnika. Od tej pory to urzędnik będzie musiał udowodnić nam złamanie przepisów, a obywatel nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji podejrzeń o naruszenie prawa, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu - powiedział.

Wiceminister Szejnfeld zapowiedział również kontynuację wspomnianej reformy prawa gospodarczego w 2009 r. W tym celu rząd przygotowuje kolejne przepisy, m.in. ustawę o podpisach elektronicznych. - Jest ona niebywale istotna i dla rozwoju gospodarczego, i dla tworzenia administracji przyjaznej obywatelom - zauważył. - W najbliższych tygodniach zakończę również prace nad projektem ustawy ograniczającej bariery prowadzenia działalności gospodarczej, która zmniejszy liczbę wymaganych koncesji i pozwoleń, a także zredukuje zbędne przepisy - dodał.

 

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld wziął udział w obchodach 20 rocznicy powstania Akcji Gospodarczej oraz przyjęcia ustawy o działalności gospodarczej z 1988 r., autorstwa Mieczysława Wilczka, ówczesnego ministra przemysłu w rządzie M. Rakowskiego. Uroczystości zorganizowało Centrum im. Adama Smitha.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika