Naukowy wspólny rynek Unii Europejskiej

Europejska Przestrzeń Badawczą to jednolity rynku w zakresie badań naukowych. Jego tworzenie ma zakończyć się w 2014 r. Najnowsze sprawozdanie KE wskazuje na istniejące trudności prawne. Krajowe programy badawcze nadal działają według różnych zasad, zbyt mało naukowców pracuje w przemyśle, w niektórych krajach UE wydatki publiczne na badania i rozwój, zamiast rosnąć, maleją.

Komisja Europejska przedstawiła pierwszą kompleksową analizę sytuacji w zakresie tworzenia „jednolitego rynku” dla badań naukowych czy też europejskiej przestrzeni badawczej (EPB). Sprawozdanie to zawiera fakty pozwalające dokonać oceny postępów w docelowych dziedzinach, takich jak otwarta i sprawiedliwa rekrutacja pracowników naukowych lub lepszy obieg wiedzy naukowej. Wynika z niego, że poczyniono pewne postępy, ale nawet najlepsze instytucje badawcze nadal mają problemy, które należy rozwiązać przed określonym przez unijnych przywódców terminem utworzenia EPB, przypadającym na 2014 r. Istnieje także duża przepaść pomiędzy instytucjami osiągającymi najlepsze i najgorsze wyniki pod tym względem.

Porady prawne

- Sprawozdanie to pokazuje, że nadal jest dużo do zrobienia. Inwestowanie w badania i rozwój jest niezbędne, ale żeby jak najlepiej wykorzystywać pieniądze, musimy mieć w pełni funkcjonalne systemy badań naukowych i innowacji. Wszystkie państwa członkowskie UE oraz wszystkie podmioty zaangażowane w badania naukowe i ich finansowanie muszą teraz niestrudzenie dążyć do utworzenia EPB - powiedziała Máire Geoghegan-Quinn, Unijna komisarz do spraw badań, innowacji i nauki.

Celem europejskiej przestrzeni badawczej jest zapewnienie naukowcom, instytutom badawczym i przedsiębiorstwom większej mobilności, konkurencyjności i współpracy transgranicznej. Dzięki temu możliwe byłoby wzmocnienie systemów badawczych państw członkowskich UE, zwiększenie ich konkurencyjności i zapewnienie skuteczniejszej współpracy, aby sprostać głównym wyzwaniom. Mimo że w sprawozdaniu podkreśla się, że poczyniono postępy we wszystkich obszarach docelowych, zwrócono uwagę na obszary, w których wciąż pojawiają się problemy, takie jak: odsetek wydatków publicznych przeznaczanych na inwestycje w badania i rozwój spada w wielu państwach członkowskich; krajowe programy badawcze nadal działają według różnych zasad, na przykład w zakresie sprawozdawczości, co utrudnia międzynarodową współpracę w zakresie badań;

Przywódcy państw członkowskich UE wielokrotnie podkreślali wagę ukończenia budowy europejskiej przestrzeni badawczej, a w konkluzjach Rady Europejskiej z lutego 2011 r. i marca 2012 r. ustalili termin jej utworzenia na 2014 r. Sprawozdanie sporządzono rok po przyjęciu komunikatu "Wzmocnione partnerstwo w ramach europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz doskonałości i wzrostu gospodarczego", w którym określono działania, jakie państwa członkowskie powinny podjąć, aby utworzyć EPB. Stanowi on faktograficzną podstawę dla szczegółowej oceny EPB, które zostanie przeprowadzona w 2014 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ania 2015-09-25 15:42:13

    Tadek - do kogo te żale? masz pomysł, pisz wniosek o dotację z UE. Nikt Ci nie przeleje pieniędzy na prywatne konto tylko dlatego, że nazywasz się Kowalski. Kolega dostał ogromną dotację na badania. ale taka mentalność, takie myślenie - tylko narzekać a nie działać

  • Tadek 2015-09-25 15:24:12

    Ale od ponad 15 lat, polscy podatnicy dofinansowują bardziej budżet badań naukowych Niemiec (efektywnie w naszej składce a Niemcy w ich dofinansowaniu z UE) niż dostajemy dotacje na ten cel z UE na badania w Polsce. Wygląda to na kolonię i wszystko ale w przepisach jest OK dla urzędników, taka mentalność, takie myślenie o 1 krok na przód (zaledwie aby być w ramach prawa i w zgodzie z prawem - jak szachista myślący na 1 ruch do przodu i dziwiący się, że zwykle szybko przegrywa).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika