Nie możesz wrócić do kraju? Organizator wycieczki musi pomóc

W związku z chmurą pyłu wulkanicznego, która spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym w wielu krajach świata, około 7,5 tys. polskich turystów pozostaje jeszcze poza granicami kraju.

Zgodnie z danymi Eurocontrol, Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, między 15 a 18 kwietnia w europejskiej przestrzeni powietrznej zostało anulowanych około 63 tys. lotów.

- Według wczorajszych informacji od 19 największych biur podróży, które kontrolują praktycznie cały rynek usług turystycznych w Polsce, do kraju nie wróciło jeszcze około 7,5 tysiąca osób – mówi dla e-prawnik.pl Jakub Kwiatkowski, rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki. – Ich liczba ciągle jednak spada – dodawał Kwiatkowski.

Turyści, którzy wylecieli na wycieczkę jeszcze przed utrudnieniami w ruchu lotniczym i "utknęli" za granicą, muszą uzyskać pomoc od organizatora wyjazdu. Ustawa o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 z późn. zm.) nakłada na niego pewne obowiązki.

Organizator turystyki musi udzielić w czasie trwania imprezy turystycznej pomocy poszkodowanemu klientowi.

- Powinien on, bez obciążania turystów dodatkowymi kosztami, zapewnić im opiekę swojego przedstawiciela oraz zagwarantować nocleg wraz z wyżywieniem do czasu powrotu do Polski – tłumaczy Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Uczestnicy „przedłużonych” wycieczek nie mogą natomiast występować z roszczeniami wobec organizatora. Zgodnie z przywołaną ustawą biura podróży nie odpowiadają za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych m.in. wtedy, gdy zaniechania są spowodowane siłą wyższą.

Prawo „zabezpiecza” również klientów biur podróży, które zbankrutowały w trakcie trwania wycieczki.

- Organizacją powrotu takich osób zajmuje się wówczas marszałek województwa, na terenie którego zarejestrowane było biuro podróży. Gdy biuro upadnie to on jest gwarantem ubezpieczenia wycieczki. Koszty powrotu turystów do kraju pokrywane są z pieniędzy z zabezpieczenia finansowego biura, którego marszałek jest dysponentem – tłumaczy Jakub Kwiatkowski.

O swoje prawa mogą się ubiegać także turyści, którzy nie zdążyli wyjechać na opłaconą wycieczkę przed zamknięciem portów lotniczych.

Organizator, który przed rozpoczęciem imprezy turystycznej jest zmuszony, z przyczyn od niego niezależnych, zmienić istotne warunki umowy z klientem, powinien niezwłocznie go o tym powiadomić.

Klient może wówczas zrezygnować z umowy i zażądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych wpłat. Ma ponadto prawo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie.

Klient nie może natomiast żądać od organizatora odszkodowania za odwołanie wycieczki, która nie odbyła się z przyczyn od niego niezależnych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.5.2014

  Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!

  Bardzo często, wyjeżdżając na wakacyjne wojaże, nie zastanawiamy się nad możliwością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zakładamy, iż nic nam się nie wydarzy, że organizator wycieczki z (...)

 • 28.6.2018

  Nowe prawa podróżnych

  1 lipca br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych (do umów podpisanych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady). Dzięki (...)

 • 24.4.2017

  Świadczenie usług w innym kraju UE

  Jeśli prowadzisz zarejestrowaną działalność usługową (np. jako architekt lub przewodnik) w swoim kraju, możesz świadczyć te usługi również w innym kraju UE i nie musisz w tym celu (...)

 • 4.6.2014

  Wakacje 2014 - prawnicze last minute

  Wakacje 2013 zbliżają się wielkimi krokami - to czas wyjazdów i wycieczek, w tym zagranicznych. Od wielu lat systematycznie wzrasta liczba korzystających z ofert proponowanych przez biura podróży. (...)

 • 15.7.2017

  Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

  Istnieje kilka sposobów sprawdzenia biura podróży, z którym zamierzamy się wybrać na zasłużone wakacje. Wprawdzie większość z wyjeżdżających podpisuje umowy na długo przed (...)