Nie odzyskamy wolnego za święto w sobotę?

Jeżeli święto Trzech Króli zostanie dniem wolnym od pracy, to stracimy możliwość odbierania wolnego za święto, które wypadło w sobotę.

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy.

Dokument – przygotowany rzez posłów Platformy Obywatelskiej – jest odpowiedzią na zgłaszane od dłuższego czasu postulaty społeczne przywrócenia w Święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy.

W zamian za pozostanie w domu 6 stycznia nie będziemy odbierać wolnego za święta, które wypadają w soboty.

- Projekt przyjmuje rozwiązanie prawne, które czyniąc zadość odczuciom społecznym, zapobiegnie spowolnieniu gospodarki wynikającemu ze zmniejszenia ilości dni roboczych – piszą autorzy noweli.

Polega ono na zniesieniu regulacji wynikającej z art. 130 § 2 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks Pracy.

Z przepisu wynika obowiązek zapewnienia pracownikowi przez pracodawcę dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym w zamian za dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w tym okresie rozliczeniowym w sobotę.

Posłowie Platformy przekonują, że taka zmiana będzie korzystna dla pracowników, ponieważ zyskają oni w okresie 10 przyszłych lat jeden dzień wolny.

Autorzy nowelizacji wyliczyli, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli - w okresie od roku 2011 do roku 2020 - przyniesie dodatkowo 9 dni wolnych od pracy. Likwidacja przepisu pozwalającego „odzyskiwać” dzień wolny za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie „zwróci” gospodarce 8 dni roboczych.

- Bilans dni roboczych w okresie najbliższych 10 lat wskazuje na ubytek 1 dnia , co nie powinno istotnie wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

dymek

5.11.2010 12:13:58

Re: Nie odzyskamy wolnego za święto w sobotę?

A jak to jest jeśli święto wypada w dzień pracy np.Wszystkich Świętych w poniedziałek i z racji tego pracodawca każe odrabiać to święto w sobotę.Czy ma takie prawo?

A.k

31.10.2010 19:2:0

Re: Nie odzyskamy wolnego za święto w sobotę?

ten przepis to chory wymysł naszych leniwych p..osłów z wiejskiej

Milanowa

21.5.2010 18:54:43

Re: Nie odzyskamy wolnego za święto w sobotę?

Szanowny przedmówca jak widzę, nie wie, że oprócz 8-godzinnych dni pracy istnieją także inne np. 12-godzinne, albo stotowane coraz częściej systemy: po 9 godzin od pon. do czwartku, w zamian za skrócenie piątku do 4 godzin. Zatem pracodawca nie ma bynajmniej obowiązku "udzielenia dnia wolnego". W tych systemach jedynie musi zmniejszyć czas pracy o 8 godzin.

ghostcat

20.5.2010 8:17:36

Re: Nie odzyskamy wolnego za święto w sobotę?

A co za tym idzie, pracodawca musi dać pracownikowi dzień wolny za święto, które wypadło w sobotę. Moim zdaniem - oraz wszystkich uczciwych pracodawców w Polsce - jest to oczywiste i jasno wynika z tego przepisu. A że "Milanowej" nie wynika, to już jej/jego sprawa ;-P

Milanowa

19.5.2010 19:48:10

Re: Nie odzyskamy wolnego za święto w sobotę?

W którym miejscu przepis art. 130 §2 kp. zobowiązuje pracodawcę do udzielenia dnia wolnego za święto przypadające w sobotę? E-e-e-prawnicy, nauczcie się czytać. Bo - słowo honoru, od zawsze jest tam napisane, że czas pracy ulega jedynie obniżeniu o 8 godzin.

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Dodatkowe dni wolne od pracy

  Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)

 • Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu (...)

 • 3 maja i 1 listopada - dodatkowe dni wolne?

  Kodeks pracy nakazuje, aby tydzień pracy miał w tzw. okresie rozliczeniowym (podstawowy to 4 miesiące) przeciętnie 40 godzin. Zasadą jest też, że tydzień pracy składa się z 5 dni i 8 godzinnego (...)

 • Świąteczne ograniczenia w ruchu

  Jakie ograniczenia w ruchu będą obowiązywały w Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości oraz w dni poprzedzające te święta?

 • Święto Chrztu Polski

  Niewiele osób zauważyło, że w niedawno kalendarzu pojawiło się nowe święto. Nowa ustawa ustanowiła nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski – przypadające na dzień (...)

NA SKÓTY