Przestępstwo

Nietrzeźwi zabójcy stracą prawo jazdy na zawsze

Kierowca, który pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowoduje śmiertelny wypadek, straci prawo jazdy dożywotnio. Taka sama sankcja grozi również za zbiegnięcie z miejsca wypadku.

Wchodząca dziś w życie nowelizacja kodeksu karnego (Dz.U. 2010 nr 40 poz. 227) ma skończyć z pobłażaniem pijanym kierowcom, którzy są sprawcami wypadków drogowych.

Zgodnie z nowymi przepisami sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca wypadku, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Prawo jazdy będzie odbierane również każdemu kierowcy, który po spowodowaniu wypadku, w którym są ranni lub zabici, ucieknie z miejsca zdarzenia.

Odstąpienie od zabrania uprawnień do kierowania pojazdami będzie możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach. Jeżeli sąd zrezygnuje z dożywotniego odebrania prawa jazdy, to będzie zobowiązany przedstawić uzasadnienie swojej decyzji.

Od dziś surowsze kary spotkają również tych, których policja przyłapie po raz kolejny na prowadzeniu auta po alkoholu lub środku odurzającym. Wówczas recydywista spędzi za kratkami od 3 miesięcy do 5 lat. Taka sama kara zostanie wymierzona kierowcom, którzy nie będą przestrzegać wymierzonego przez sąd czasowego zakazu prowadzenia samochodu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

cen

3.7.2010 0:3:1

Re: Nietrzeźwi zabójcy stracą prawo jazdy na zawsze

i bardzo dobrze, za pijanego kierowce ale takiego mocna za pierwszym razem 5000 zł powinno być a za drugim głowa :) byłby porzadek

LAS

1.7.2010 22:35:1

Re: Nietrzeźwi zabójcy stracą prawo jazdy na zawsze

Nareszcie!

LAS

1.7.2010 22:34:45

Re: Nietrzeźwi zabójcy stracą prawo jazdy na zawsze

Nareszcie!

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 25.3.2018

  Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

  W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)

 • 5.2.2015

  Egzamin na prawo jazdy 2015 - będzie trudniej?

  Najważniejsze zmiany w procedurze egzaminów na prawo jazdy 2015. Czy będzie trudniej zdać?