NIK sprawdzi skutki resocjalizacji

Kontrolerzy zainteresują się między innymi tym, jak wygląda praca z osobami mającymi zaburzenia psychiczne, w tym seksualne.

Jak wyjaśnił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, prawie wszyscy skazani na karę wieloletnie wyroki kiedyś opuszczą więzienie i trzeba ich do tego przygotować. Trzeba się zastanowić co zrobić, żeby więźniowie wychodzili zza krat lepszymi niż tam trafili i na wolności nie zagrażali społeczeństwu.

Kontrola NIK dotycząca tematu readaptacji społecznej ludzi skazanych na wieloletnie kary pozbawienia wolności poprzedziła debata z ekspertami: prof. Beatą Pastwą-Wojciechowską oraz prof. Zbigniewem Izdebskim. Szerokie podejście do tematu ma związek z tym, że w zakres zainteresowania kontrolerów wchodzi również resocjalizacja osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających.

Przedstawicieli NIK interesowało szczególnie:

 1. W jaki sposób w Polsce prowadzi się readaptację skazanych? Czy przyjęty model resocjalizacji jest skuteczny? Jak powinien wyglądać model skutecznej resocjalizacji i jakie powinny zostać podjęte działania, aby zbliżyć się do tego modelu?
 2. Jakie są propozycje działań resocjalizacyjnych w jednostkach penitencjarnych dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi (w tym seksualnymi), a także z uzależnionymi od środków odurzających i alkoholu? Jakie są lub mogą być podejmowane działania, aby takie osoby chciały uczestniczyć w grupach terapeutycznych lub leczyć się indywidualnie? Jak wyglądają rokowania odnośnie tych osób przy podejmowanych próbach readaptacji społecznej?
 3. W jaki sposób dyrektorzy jednostek penitencjarnych mogliby rozpoznawać, którzy ze skazanych nie rokują nadziei na resocjalizację i są zarazem na tyle niebezpieczni, że powstaje konieczność umieszczenia ich w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym?
 4. Jak wygląda plan i program pracy ze skazanymi w tym ośrodku?
NIK sprawdzi też, jak z problemem zagrażających społeczeństwu radzą sobie inne kraje.A w szczególności jak traktują problemem osób z zaburzeniami psychicznymi (zwłaszcza w postaci zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych), które stwarzają zagrożenie dla społeczeństwa, a prowadzone dotychczas działania readaptacyjne nie przyniosły spodziewanego efektu?

Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że skontrolowana zostanie nie tylko resocjalizacja w więzieniach, ale także ośrodka w Gostyninie, gdzie po wyroku sądu rodzinnego mają trafiać sprawcy przestępstw seksualnych.

Źródło: NIK

Obserwuj nas na:

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.11.2017

  Więźniowie chętni do pracy

  Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 25.4.2017

  Nadchodzi gruntowna reforma więziennictwa

  Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak \"program pracy więźniów\" i rozbudowa systemu (...)

 • 23.12.2016

  Przedłużenie umowy najmu w sposób dorozumiały

  Umowę najmu możemy – w zależności od potrzeb - zawrzeć zarówno na jakiś określony przedział czasu tj. na czas oznaczony, jak również bezterminowo – tj. na czas nieoznaczony. (...)

 • 14.5.2018

  Pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC

  Już wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP.