Nowa komisja pomoże spółdzielniom i lokatorom?

Platforma Obywatelska chce powołania komisji, która zajęłaby się nowelizacją przepisów dotyczących spółdzielczości, budownictwa mieszkaniowego i własności lokali.

Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchają pierwszego czytania projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw spółdzielczości i mieszkalnictwa.

Przygotowany przez Platformę Obywatelską dokument powołuje do życia komisję sejmową, która zajęłaby się przeglądem i analizą przepisów regulujących kwestie spółdzielczości i mieszkalnictwa. W szczególności chodzi o ustawy: prawo spółdzielcze, o spółdzielniach mieszkaniowych, o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o własności lokali.

W oparciu o przegląd i analizę tych przepisów komisja przygotowywałaby „tezy dotyczące niezbędnych zmian w ustawodawstwie” oraz przedstawiałaby własne inicjatywy.

Autorzy projektu podkreślają, że w trakcie ubiegłych kadencji Sejmu pracami nad nowelizacją prawa spółdzielczego zajmowały się specjalnie w tym celu powołane komisje nadzwyczajne. W obecnej kadencji takich komisji nie ma.

- Taki stan rzeczy jest nie tylko nieuzasadniony, ale wręcz sprzeczny ze społecznym zapotrzebowaniem na nowelizację regulacji w zakresie spółdzielczości i mieszkalnictwa. W związku z powyższym pilne jest powołanie komisji, której przedmiotem działania będzie realizacja słusznych praw mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych i zasobów gminnych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W dokumencie wskazano, że komisja w pierwszej kolejności zajęłaby się opracowaniem dwóch nowych projektów. Ustawa o spółdzielniach będzie regulować zagadnienia ustrojowe spółdzielni, czyli powstanie i ustanie spółdzielni, członkostwo, gospodarkę, organy, lustrację i nadzór. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych odświeżyłaby regulacje praw do lokali.

- Problematyka, jaka byłaby objęta treścią tych ustaw, ma fundamentalne znaczenie dla kilkunastu milionów polskich obywateli – twierdzą autorzy uchwały.

Według posłów Platformy obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy są albo archaiczne (ogólne prawo spółdzielcze), albo nadmiernie skomplikowane i niezrozumiałe dla obywateli.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.4.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR?

  Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony przygotowywany w MSWiA trafił do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja ma zastąpić istniejące dziś Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają (...)

 • 21.6.2017

  Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

  Posłowie Parlementu Europejskiego zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za prąd. 

 • 20.9.2017

  Czym zajmie się Komisja Nadzoru Audytowego?

  Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) będzie realizować nowe zadania w zakresie nadzoru nad firmami audytorskimi. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej KNA przejęła niektóre zadania realizowane (...)

 • 8.7.2017

  Interoperacyjność systemów informacyjnych w UE

  W pierwszej kolejności Komisja proponuje wzmocnić mandat unijnej agencji ds. zarządzania operacyjnego wieloskalowymi systemami informatycznymi (eu-LISA), tak aby mogła ona opracowywać i wprowadzać (...)

 • 6.9.2018

  „Mama 4+” - będzie kolejny rządowy program dla rodzin?

  Program wsparcia dla rodziców „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych. Pomoże on osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować (...)