Nowa komisja pomoże spółdzielniom i lokatorom?
Platforma Obywatelska chce powołania komisji, która zajęłaby się nowelizacją przepisów dotyczących spółdzielczości, budownictwa mieszkaniowego i własności lokali.
Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchają pierwszego czytania projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw spółdzielczości i mieszkalnictwa.
Przygotowany przez Platformę Obywatelską dokument powołuje do życia komisję sejmową, która zajęłaby się przeglądem i analizą przepisów regulujących kwestie spółdzielczości i mieszkalnictwa. W szczególności chodzi o ustawy: prawo spółdzielcze, o spółdzielniach mieszkaniowych, o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o własności lokali.
W oparciu o przegląd i analizę tych przepisów komisja przygotowywałaby „tezy dotyczące niezbędnych zmian w ustawodawstwie” oraz przedstawiałaby własne inicjatywy.
Autorzy projektu podkreślają, że w trakcie ubiegłych kadencji Sejmu pracami nad nowelizacją prawa spółdzielczego zajmowały się specjalnie w tym celu powołane komisje nadzwyczajne. W obecnej kadencji takich komisji nie ma.
- Taki stan rzeczy jest nie tylko nieuzasadniony, ale wręcz sprzeczny ze społecznym zapotrzebowaniem na nowelizację regulacji w zakresie spółdzielczości i mieszkalnictwa. W związku z powyższym pilne jest powołanie komisji, której przedmiotem działania będzie realizacja słusznych praw mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych i zasobów gminnych – czytamy w uzasadnieniu projektu.
W dokumencie wskazano, że komisja w pierwszej kolejności zajęłaby się opracowaniem dwóch nowych projektów. Ustawa o spółdzielniach będzie regulować zagadnienia ustrojowe spółdzielni, czyli powstanie i ustanie spółdzielni, członkostwo, gospodarkę, organy, lustrację i nadzór. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych odświeżyłaby regulacje praw do lokali.
- Problematyka, jaka byłaby objęta treścią tych ustaw, ma fundamentalne znaczenie dla kilkunastu milionów polskich obywateli – twierdzą autorzy uchwały.
Według posłów Platformy obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy są albo archaiczne (ogólne prawo spółdzielcze), albo nadmiernie skomplikowane i niezrozumiałe dla obywateli.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?