Nowe fabryki w Pomorskiej SSE
- Świętujemy dziś otwarcie nowych, ważnych dla regionu zakładów, których teren niecały rok temu został objęty Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Cieszę się, że minister gospodarki mógł przyczynić się w ten sposób do ich powstania - powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak, otwierając dwie fabryki Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO) w Kowalewie Pomorskim. Uroczystość odbyła się 19 marca br.
Wiceminister Baniak zwrócił uwagę na wysoką innowacyjność nowych fabryk. - Wykorzystywane są w nich nowoczesne technologie, opracowane przez laboratoria badawcze spółki - zauważył. - Co istotne, zostały one w 100 proc. sfinansowane polskim kapitałem, co nie zdarza się często. Władzom firmy należy się za to podziw i szacunek - podkreślił.
Jak przypomniał wiceminister Baniak, teren inwestycji włączono w granice Pomorskiej SSE w marcu 2008 r. - Dziś, zaledwie po upływie roku, otwieramy nowe zakłady. Jest to imponujące osiągnięcie, które świadczy o ugruntowanej pozycji TZMO na europejskim rynku - powiedział.
Podsekretarz stanu w MG dodał, że pomoc udzielona Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych zmieniła zasady wspierania nowych inwestycji przez rząd. - Na podstawie doświadczeń TZMO otworzyliśmy na polskie inwestycje katalog wsparcia, adresowany do tej pory do firm zagranicznych. Teraz system obejmuje wszystkie projekty, które rozważają ulokowanie inwestycji poza Polską - zaznaczył.
Prezes zarządu spółki TZMO S.A. Jarosław Józefowicz przedstawił z kolei najważniejsze osiągnięcia swojej firmy w ostatnich latach. - Działamy obecnie na 16 rynkach, a nasze produkty docierają do 2/3 ludności świata - powiedział. - Zastosowane przez nas innowacyjne technologie sprawiły, że inni światowi producenci musieli zmienić produkcję i dostosować ją do poziomu naszych osiągnięć - dodał.
Otwarte w Kowalewie Pomorskim fabryki wyrobów higienicznych i wyrobów medycznych należą do firmy Plastica Sp. z o.o., będącej częścią Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. Firma działa w Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w oparciu o zezwolenie udzielone w dniu 15 maja 2008 r. Zgodnie z nim spółka zobowiązała się do zainwestowania ok. 90 mln zł i zatrudnienia 150 pracowników.
Toruńskie Opatrunki działają od 1951 r. W 1991 r. utworzyły grupę kapitałową, do której należą m.in. marki Bella, Happy, Seni i Eva Natura. Firma ma swoje fabryki także za granicą, .m.in. w Rosji, na Ukrainie i w Indiach.
W uroczystości otwarcia fabryk wziął również udział m.in. ambasador Indii w Polsce Chandra Mohan Bhandari, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przedstawiciele władz samorządowych oraz zarządu i rady nadzorczej spółki.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?