Nowe kary za utrudnianie kontaktu z dzieckiem

Jeśli po rozwodzie matka nie będzie przyprowadzać dziecka na spotkania z ojcem, to zapłaci grzywnę.

Od 13 sierpnia obowiązuje znowelizowany kodeks cywilny. Odświeżone przepisy pomogą w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki związane z kontaktami z dzieckiem wynikające z orzeczenia albo ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem.

Jak nowe prawo zadziała w praktyce? Rozważmy sytuację, w której sąd oddał matce pieczę nad dzieckiem, a ojcu przyznał prawo do utrzymywania z nim kontaktów.

Jeśli matka będzie uniemożliwiała odwiedziny, to ojciec będzie mógł starać się o nałożenie kary na byłą żonę. Występując z wnioskiem do sądu będzie musiał dołączyć do niego odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.

Podczas rozprawy sąd opiekuńczy zagrozi matce karą, jaką trzeba będzie zapłacić ojcu. W przypadku, gdy groźba nie pomoże i kontakty nadal będą ograniczane, sąd nakaże jej zapłatę określonej wcześniej kwoty.

Jaka będzie jej wysokość? Tego nowe prawo nie precyzuje. Wysokość kary pieniężnej nie została ograniczona, powinna jednak uwzględniać sytuację majątkową rodzica, który musi ją zapłacić.

Analogicznie karę pieniężną będzie mógł zapłacić rodzic uprawniony do kontaktów z dzieckiem. Jeżeli naruszy on warunki orzeczenia lub ugody i przedłuży np. czas kontaktu, to opiekun będzie miał prawo domagać się odszkodowania.

Według odświeżonego kodeksu postępowanie zmierzające do ustalenia wysokości kary ma przebiegać z udziałem osoby zobowiązanej do jej zapłaty. Każda ze stron będzie miała więc szansę na przedstawienie swoich racji przed sądem.

Osoba zobowiązania do płacenia będzie mogła złożyć zażalenie na postanowienie wydane w tej sprawie. Nakaz zapłaty będzie natomiast stanowił tytuł wykonawczy i w celu wyegzekwowania go nie trzeba nadawać mu klauzuli wykonalności.

- Proponowany środek polegający na nakazaniu zapłaty sumy na rzecz uprawnionego lub na rzecz osoby sprawującej pieczę nad dzieckiem, powinien być efektywniejszy od stosowanej dotychczas grzywny na rzecz skarbu państwa - uzasadnia zmiany ustawodawca.

Na koniec należy wspomnieć, że sąd będzie naliczał osobną karę za każde kolejne naruszenie.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 26 maja 2011 r. o zmianie ustawy ? Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 144, poz. 854).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl