Nowe prawo zwiększy bezpieczeństwo działania ubezpieczycieli

16 czerwca rzÄ…d przyjÄ…Å‚ projekt ustawy o dziaÅ‚alnoÅ›ci ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zakÅ‚adajÄ…cy zmniejszenie prawdopodobieÅ„stwo niewypÅ‚acalnoÅ›ci zakÅ‚adów ubezpieczeniowych, zwiÄ™kszenie konkurencyjnoÅ›ci rynku a co za tym idzie jakoÅ›ci Å›wiadczonych usÅ‚ug, obniżenie opÅ‚at i wiÄ™kszÄ… przejrzystość.

Projektowane przepisy wynikają z potrzeby wprowadzenia do polskiego prawa rozwiązań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 25 listopada 2009 r. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

W projekcie kÅ‚adzie siÄ™ nacisk na powiÄ…zanie wymogów kapitaÅ‚owych z rzeczywistym ryzykiem, na jakie narażone sÄ… te zakÅ‚ady. Zmiany dotyczÄ… również m.in. systemu zarzÄ…dzania i procesu nadzorczego oraz okreÅ›lenia obowiÄ…zków informacyjnych zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„ i reasekuracji.

Projekt zaÅ‚ożeÅ„ przewiduje wprowadzenie rozwiÄ…zaÅ„ w zakresie wzmocnienia praw osób ubezpieczonych w ubezpieczeniach na cudzy rachunek, w szczególnoÅ›ci w ubezpieczeniach grupowych. Chodzi o wprowadzenie zakazu pobierania przez ubezpieczajÄ…cego wynagrodzenia, zapewnienie ubezpieczonemu informacji o warunkach umowy oraz obowiÄ…zku zakÅ‚adu ubezpieczeÅ„ do przekazania ubezpieczonym informacji zwiÄ…zanych z przebiegiem postÄ™powania likwidacyjnego.

Zakład ubezpieczeń będzie musiał przeprowadzić analizę potrzeb ubezpieczającego lub ubezpieczonego przed zawarciem umowy ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym, aby ocenić jaka umowa ubezpieczenia jest dla nich odpowiednia.

- Projekt stanowi odpowiedź na nieuczciwÄ… sprzedaż tzw. polisolokat. Wprowadza też możliwość odstÄ…pienia od umowy w rok po jej zawarciu oraz ogranicza wysokość opÅ‚aty za likwidacjÄ™ polisy przed ustalonym terminem - informuje wiceminister finansów, peÅ‚nomocnik rzÄ…du ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna.

Nowe rozwiÄ…zania zakÅ‚adajÄ… także możliwość pozasÄ…dowego rozstrzygania przez Rzecznika Ubezpieczonych sporów miÄ™dzy konsumentami a zakÅ‚adami ubezpieczeÅ„ dotyczÄ…cych umów ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym.

Szersze uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja bÄ™dzie mieć prawo do monitorowania rynku ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, a także interwencji produktowej. Polega ona na możliwoÅ›ci zakazu lub ograniczenia wprowadzania do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży niektórych ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. Ubezpieczeni uzyskajÄ… prawo do odstÄ…pienia od umów ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym zawartych po wejÅ›ciu w życie ustawy.

WiÄ™ksze uprawnienia KNF bÄ™dÄ… dotyczyć również m.in. możliwoÅ›ci wydawania rekomendacji w zakresie niezbÄ™dnym do realizacji wytycznych i zaleceÅ„ Europejskiego UrzÄ™du Nadzoru UbezpieczeÅ„ i Pracowniczych Programów Emerytalnych, a także dla zapewnienia zgodnoÅ›ci dziaÅ‚alnoÅ›ci zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„ i reasekuracji z przepisami prawa.

Chodzi także o dziaÅ‚ania ograniczajÄ…ce ryzyko wystÄ™pujÄ…ce w dziaÅ‚alnoÅ›ci tych zakÅ‚adów oraz przeciwdziaÅ‚anie naruszaniu interesów ubezpieczajÄ…cych i ubezpieczonych. KNF bÄ™dzie mógÅ‚ ponadto kontrolować dziaÅ‚alność oddziaÅ‚u zagranicznego zakÅ‚adu ubezpieczeÅ„ i zagranicznego zakÅ‚adu reasekuracji z UE.

ŹródÅ‚o: mf.gov.pl