Działalność gospodarcza

Nowe urlopy dla mamy i taty

Wraz z nowym rokiem matki będą miały prawo do dłuższego macierzyńskiego, wydłużone zostanie również wolne na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ojciec wychowujący dziecko pójdzie natomiast na tygodniowy urlop ojcowski. Ale to nie wszystkie udogodnienia dla nowych tatusiów.

Od dnia 1 stycznia 2010 roku możliwe będzie skorzystanie przez pracowników z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. Nowe uprawnienia dają ojcom i matkom przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654).

Więcej czasu dla mamy

Wszystkie matki po urodzeniu noworodka oraz te, które przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7 lat będą mogły po wykorzystaniu dotychczas przysługującego urlopu wrócić do pracy lub zdecydować o kontynuowaniu opieki nad dzieckiem - informuje ZUS. Możliwe będzie także „pogodzenie" opieki z pracą zawodową.

W przypadku urodzenia jednego dziecka wolne przedłużymy maksymalnie o 2 tygodnie. Jeżeli na świat przyjdzie większa ilość noworodków, to mama dostanie 3 „nadliczbowe" tygodnie macierzyńskiego. Podczas przedłużonego urlopu matki nadal będą pobierały zasiłek macierzyński na takich samych zasadach.

Wraz z kolejnymi latami dodatkowe macierzyńskie będzie wydłużane. Od 2012 roku wyniesie 4 tygodnie przy jednym dziecku i 6 tygodni przy porodzie mnogim. Od roku 2014 odpowiednio 6 i 8 tygodni.

Aby skorzystać z dodatkowego macierzyńskiego pracownik złoży pisemny wniosek u szefa w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca - jak czytamy na stronie Ministerstwa Pracy - będzie zobowiązany uwzględnić takie podanie. Nie zażyczymy sobie jednak np. 3 lub 8 dni dodatkowej opieki nad dzieckiem. Macierzyńskie będzie udzielane w wymiarze jednego tygodnia (7 dni) lub jego wielokrotności.

Jeżeli matka zechce połączyć pracę zawodową z korzystaniem z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, to będzie musiała poinformować o tym pracodawcę we wniosku o przedłużenie wolnego. Należy w nim określić czas pracy (nie wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy) oraz czas, który poświęcimy dziecku.

Te same zasady przydzielania dodatkowego wolnego, jak i czasy jego trwania, dotyczą również dodatkowego wolnego na warunkach urlopu macierzyńskiego - informuje ZUS.

Więcej czasu dla taty

Od przyszłego roku ojcowie dostaną tygodniowy urlop ojcowski. Czas „ojcowskiego" zostanie przedłużony do 2 tygodni w roku 2012.

Jedynym warunkiem skorzystania z wolnego będzie wiek dziecka - nie może on przekraczać 12 miesięcy. Poza tym pracownik weźmie wolne w każdym czasie, również w trakcie korzystania przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu wychowawczego.

O urlop ojcowski staramy się tak samo jak o urlop macierzyński. Pracodawca i w tym wypadku nie będzie mógł odmówić ojcu wolnego. Za czas takiego urlopu przysługuje tacie zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Ojcowie będą mogli skorzystać również z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dostaną oni do tego prawo w sytuacji, gdy matka po wykorzystaniu podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego będzie chciała wrócić do pracy oraz wtedy, gdy matka zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni, a z pozostałej części tego urlopu będzie korzystał ojciec.

Przejście ojca na dodatkowe macierzyńskie wiąże się ze złożeniem u pracodawcy odpowiedniego wniosku. Trzeba w nim powiadomić szefa, że matka nie zamierza z niego korzystać, podając jednocześnie termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez kobietę.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

alina

27.5.2010 21:13:56

Re: Nowe urlopy dla mamy i taty

jak napisac wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego

Ania

21.4.2010 19:24:5

Re: Nowe urlopy dla mamy i taty

Gdzie znajdę wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego?

Nana22

24.2.2010 10:0:59

Re: Nowe urlopy dla mamy i taty

Urodziłam córkę w październiku 2009r. 1 marca kończy mi się umowa o pracę, a 13 marca macierzyński. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o przedłużenie urlopu?

tata

4.1.2010 10:55:44

Re: Nowe urlopy dla mamy i taty

Dziecko urodziło się w lutym 2009 r. Żona wykorzystała cały urlop macieżyński, obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Czy w tym wypadku mogę złożyć wniosek o "nowy" urlop macieżyński (dla ojca)?

ghostcat

31.12.2009 13:7:24

Re: Nowe urlopy dla mamy i taty

Tak jak w artykule: Nowe uprawnienia dają ojcom i matkom przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654). Pozdrawiam ;-P

Monika

30.12.2009 16:5:22

Re: Nowe urlopy dla mamy i taty

proszę o podanie ustawy regulującej tej przepis lub dziennik ustaw tak byśmy we wniosku mogli sie podeprzeć przepisami. POzdrawiam

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: