O kondycji polskiego społeczeństwa i stanie państwa...

20 września 2008 r. odbyło się VIII seminarium Rady Rzecznika Praw Obywatelskich w Nieborowie, na które składały się dwie sesje: „Kondycja polskiego społeczeństwa" oraz „Stan Państwa Polskiego".

W pierwszej sesji głosy wprowadzające do dyskusji wygłosili prof. Ryszard Legutko, red. Piotr Zaremba, red. Rafał Ziemkiewicz i Marek Nowakowski. Ich wystąpienia przyniosły wieloaspektową diagnozę kondycji polskiego społeczeństwa. Zwrócona została uwaga m.in. na problem spuścizny kulturowej i społecznej po komunizmie, także na poziomie wspólnot lokalnych. Omówiono kwestię ciągłości historycznej narodu i jego ewolucji spowodowanej zmianami politycznymi ostatnich dziesięcioleci. Rozpatrzono stereotypy o roszczeniowym charakterze polskiego społeczeństwa i zarzut, że jest ono zbyt skore do bezrefleksyjnego powielania obcych wzorów. Uczestnicy seminarium wzbogacili tezy referatów własnymi spostrzeżeniami, opartymi także na wynikach badań społecznych. Podkreślili m.in. rolę prawa jako czynnika kulturotwórczego, ale także jako odzwierciedlenia niektórych tradycji i postaw zakorzenionych w społeczeństwie.

W sesji drugiej analizę stanu państwa polskiego - jego podstaw ustrojowych i funkcjonowania jego instytucji - przeprowadzili we wprowadzających referatach prof. Zdzisław Krasnodębski i dr Rafał Matyja. Skupili się oni na słabościach, za sprawą których wiele funkcji państwa jest realizowanych w sposób nie znajdujący uznania w oczach obywateli i nie odpowiadający wyzwaniom, jakie rodzi obecna sytuacja geopolityczna i gospodarcza. Ich diagnoza została uzupełniona w dyskusji, w której podjęto takie wątki jak wykraczający poza ramy państwa prawa udział służb specjalnych w życiu politycznym i gospodarczym, nieprzygotowanie państwa na kryzysy (np. zapaść na rynkach finansowych i klęski żywiołowe), ułomność procesu stanowienia prawa i nadmierna regulacja przepisami wielu dziedzin życia. 

Porady prawne

Źródło: www.rpo.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika