e-prawnik.pl Porady prawne

O podziale pieniędzy na drogi lokalne nie będzie już decydował resort infrastruktury

6.3.2015

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która wprowadza zmianę kompetencji w kwestii rozliczania pieniędzy na drogi lokalne.

Projekt zakłada, że podziału pieniędzy na drogi lokalne będzie dokonywał Minister Infrastruktury i Rozwoju. Obecnie podziałem i rozliczeniem dofinansowania z budżetu państwa dla gmin i powiatów na budowę, przebudowę oraz remonty dróg lokalnych zajmuje się minister właściwy ds. administracji publicznej. W 2015 r. środki będą jeszcze dzielone i rozliczane przez dotychczasowy resort.

Według wnioskodawcy - Komisji Infrastruktury - proponowana zmiana wynika z zadań ministra ds. transportu, wśród których jest koordynacja działań na rzecz rozwoju sieci dróg lokalnych.

Autorzy projektu podkreślają też, że konieczne jest utrzymanie mechanizmu wsparcia inwestycji na drogach gminnych i powiatowych po 2015 r., gdy wygaśnie Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL) - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój, obowiązujący w latach 2012-2015.

Nowy program wsparcia ma być w dużej części oparty na rozwiązaniach wypracowanych w ramach NPPDL. Uzasadnienie projektu przedstawiła posłanka Monika Wielichowska. Sejm skierował projekt do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu rozpatrzenia.

Źródło: sejm.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ