W jakich godzinach zagłosujemy na prezydenta?

Każdy, kto przekroczył próg lokalu wyborczego do godziny 22:00, będzie miał prawo oddania głosu w wyborach prezydenckich - zakłada nowelizacja ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Posłowie Platformy Obywatelskiej proponują przesunięcie godzin, w których przeprowadza się głosowanie w wyborach prezydenckich. Obowiązująca ustawa wskazuje godziny między 6:00 a 20:00. Projekt zmierza do zastąpienia ich godzinami od 8:00 do 22:00.

Obecna ustawa z 27 września 1990 o wyborze Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej nie zawiera ponadto przepisów regulujących obowiązki obwodowych komisji wyborczych w stosunku do wyborców, którzy znajdują się w lokalu wyborczym, ale nie zdążyli oddać głosu przed zakończeniem głosowania.

Możliwość dokonywania swobodnej interpretacji prawa wyborczego przez obwodowe komisje wyborcze ma uniemożliwić przepis: O godzinie 22:00 przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zarządza koniec głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną 22:00.

Nowelę skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: