Ocena projektowanej polityki energetycznej Polski do roku 2030

Rząd przedstawił do konsultacji społecznych dwa dokumenty "Polityka energetyczna Polski - Strategia do 2030 roku" oraz „Tezy do dyskusji nad Polityką energetyczną Polski do roku 2030". Cieszymy się, że te dawno zapowiadane dokumenty strategiczne w końcu się pojawiły, ale...

Wskazane w projekcie Polityki energetycznej cele nie budzą wątpliwości merytorycznych, wadą dokumentu jest to, że nie zostały jasno określone ścieżki ich osiągnięcia ani szacunek kosztów, nie mówiąc już o harmonogramach czy konkretnych datach.Przedstawione w Polityce cele powinny zostać podparte wskaźnikami ich osiągnięcia. Dzięki temu możliwe byłoby precyzyjne wskazanie, jakie dokładnie zmiany nastąpią w wyniku wdrożenia polityki.W projekcie brak jest również jasnego stanowiska dotyczącego przyszłości energetyki jądrowej w Polsce.

Pomimo wskazania, jako jednego z celów, jej udziału w strukturze produkcji energii elektrycznej w wysokości 15% w 2030 r. , to z innych części dokumentu wynika, że tak naprawdę nie ma ani determinacji ani tym bardziej programu konkretnych działań, aby ten cel został osiągnięty.

PKPP Lewiatan uważa ponadto, że Polska jest w niewystarczającym stopniu aktywna na forum UE, pomimo wagi problemów energetycznych dla właściwego funkcjonowania gospodarki oraz rangi naszego kraju w UE. W efekcie interesy kraju nie są w wystarczającym stopniu prezentowane i uwzględniane w polityce energetycznej UE. Dlatego też, w dokumencie Polityka energetyczna powinny zostać zaplanowane działania poprawiające ten stan rzeczy. Muszą one uwzględniać także systematyczne gromadzenie i analizowane danych statystycznych niezbędnych do rzetelnego przygotowania polskiego stanowiska.

Pełna treść opinii 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika