Ocena społeczna musi uzupełnić ekonomiczną ocenę kosztów technologii energetycznych
Od 16-17 lutego 2009 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny był gospodarzem konferencji nt. „Zewnętrzne koszty technologii energetycznych". Partnerzy projektu badawczego „NEEDS: New Energy Externalities Development for Sustainability" (Nowe badania w dziedzinie szacowania kosztów zewnętrznych), realizowanego w ramach szóstego programu ramowego, przedstawili ustalenia dotyczące kosztów zewnętrznych związanych z różnymi technologiami energetycznymi, aby pomóc decydentom politycznym w ocenie globalnych kosztów konkurujących ze sobą technologii. Członkowie EKES-u i inni uczestnicy konferencji podkreślili utrzymującą się niepewność co do liczbowego określenia kosztów społecznych i środowiskowych.
Janos Tóth, przewodniczący Sekcji Transportu, Energii i Infrastruktury w EKES-ie, pozytywnie ocenił konferencję jako ważny wkład w debatę nad kształtowaniem europejskiej polityki energetycznej. Jak zauważył, „energia stanowi priorytet w planie naprawy gospodarczej Europy. Biorąc pod uwagę istnienie konkurujących ze sobą technologii energetycznych, byłoby bardzo użyteczne, gdyby decydenci polityczni mogli znać pełne koszty i korzyści związane z daną technologią w ciągu całego jej cyklu życia".
Wolfram Krewitt z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) na przykładzie energii z turbiny wiatrowej (jedna turbina generowała w 1985 r. 0,5 MW, a przewiduje się, że w 2050 r. będzie to 24 MW) przedstawił szybki rozwój technologii energii odnawialnej. Podkreślił, że nowe technologie energetyczne, takie jak energia oceanów czy nowe powłoki fotowoltaiczne, mogą w przyszłości zmniejszyć koszty i wpływ na środowisko. W odniesieniu do określania kosztów związanych z całym cyklem życia różnych technologii, ostrzegł, że „koszt całkowity jako jednowymiarowe kryterium służące do podejmowania decyzji może być mylący, ponieważ nadal istnieje duża niepewność co do liczbowego określenia zewnętrznych kosztów środowiskowych i społecznych".
Rainer Friedrich z Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy) podjął próbę uszeregowania różnych źródeł energii pod względem związanych z nimi całkowitych kosztów obejmujących także negatywne koszty zewnętrzne, takie jak zagrożenie dla zdrowia czy zanieczyszczenie środowiska. Zgodnie z jego obliczeniami węgiel, biomasa i gaz wiążą się z bardzo wysokimi kosztami zewnętrznymi, natomiast energia jądrowa, wiatru i pływów pociąga za sobą najniższe ogólne koszty. Ta pozytywna ocena całkowitych kosztów energii jądrowej wzbudziła poważne wątpliwości dotyczące metody liczbowego określenia ryzyka, jakie łączy się z długoterminowym składowaniem odpadów promieniotwórczych, oraz zagrożenia wypadkami.
Derek Osborn (Grupa III, Inne Podmioty, Wielka Brytania) zakończył debatę, podkreślając, że „już sama dyskusja nad kosztami zewnętrznymi stanowi krok w kierunku rozwiązania problemu zaopatrzenia w energię. Wyzwanie polega teraz na zmianie istniejących strategii politycznych zgodnie z wynikami nowych analiz. Nie powinniśmy zapominać, że w polityce mamy do czynienia z wartościami i poglądami, które nie są ani racjonalne, ani mierzalne".
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?