Od dziś papierosy muszą się same gasić

Wymagają tego nowe przepisy. Czy bezpieczne papierosy będą inaczej wyglądać i smakować?

Od 17 listopada na terenie całej Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać zaostrzone normy bezpieczeństwa, które m.in. wymuszą na koncernach tytoniowych sprzedawanie tzw. samogasnących papierosów.

Według unijnych urzędników wprowadzenie papierosów o zmniejszonym ryzyku wywołania pożaru (reduced ignition propensity – RIP) może zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar od ognia o ponad 40 proc.

Takie papierosy gasną same, a więc jest mniej prawdopodobne, że wywołają pożar – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Czego wymagają nowe normy?

Dostosowanie się do zmienionych przepisów wymaga innego sposobu produkcji bibułek papierosowych – wyjaśnia w rozmowie z e-prawnik.pl Marcin Wiktorowicz, dyrektor ds. korporacyjnych i regulacyjnych z British American Tobacco Polska Trading (BAT).

Zmiana sprowadza się do zmniejszenia zdolności zapłonu papierosa, a więc możliwości wywołania pożaru przez pozostawiony niedopałek. W praktyce polega to na wstawieniu dwóch obręczy grubszego papieru w dwóch punktach wzdłuż papierosa. Jeśli papieros zostanie pozostawiony bez nadzoru, palący się tytoń dotrze do jednej z tych obręczy i wówczas papieros powinien sam zgasnąć, ponieważ obręcz ta ogranicza dostęp powietrza/tlenu.

- Nowy sposób produkcji bibułek jest bardziej skomplikowany, przez co trochę droższy – zaznacza dyrektor ds. korporacyjnych i regulacyjnych z BAT. Nie wiadomo jednak, czy zmiana technologii przełoży się ostatecznie na to, że zapłacimy za naszą używkę więcej. Marcin Wiktorowicz podkreśla jednak, że koszty produkcji są jedną ze składowych, które wpływają ostatecznie na cenę produktu.

Zmienione bibułki nie oznaczają, że palacze będą musieli przyzwyczajać się do innej jakości. – Papierosy produkowane zgodnie z nowymi przepisami wyglądają tak samo jak te, które sprzedawano dotychczas. Stosowanie innych bibułek nie zmieni też ich smaku – twierdzi Marcin Wiktorowicz.

Koncerny są przygotowane, boją się kar

Należy zaznaczyć, że od jutra wszystkie papierosy mają spełniać nowe standardy, a nie tylko te, które będą wprowadzane do sprzedaży od 17 listopada. Dlatego producenci zaczęli przygotowywać się do zmian o wiele wcześniej.

Przykładowo koncern British American Tobacco zaczął rozprowadzać samogasnące papierosy już w lipcu. Wprowadzanie ich z tak dużym wyprzedzeniem było konieczne. Bezpieczne papierosy muszą bowiem trafić na czas nie tylko do hurtowni, ale także do wszystkich punktów detalicznych oferujących wyroby tytoniowe.

Przedsiębiorca, który wprowadzi na rynek produkt niespełniający wymagań bezpieczeństwa, narazi się na karę do 100 tys. złotych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

karolina

17.11.2011 20:4:48

Re: Od dziś papierosy muszą się same gasić

Proszę o odpowiedź mam pytanie co w sytuacji gdy mam w sklepie jeszcze papierosy bez bibułki samogasnącej papieros mało chodliwy ?? czy mogę je dalej sprzedawać?? a wiadomo ze przy kolejnej dostawie z hurtowni dostane juz z bibułką.

Szunaj61

17.11.2011 17:41:47

Re: Od dziś papierosy muszą się same gasić

Mysle,ze jednak podrozeja.Szkoda ,ze nie mozna wprowadzic takich,ktore odzwyczaja od tego nalogu.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.6.2017

  Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

  Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek (...)

 • 25.1.2018

  Płyny do e-papierosów objęte akcyzą

  Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, (...)

 • 21.1.2019

  Skuteczna walka z mafiami podatkowymi

  Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z  Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało ustawę, która pozwoli na skuteczne (...)

 • 7.4.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR?

  Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony przygotowywany w MSWiA trafił do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja ma zastąpić istniejące dziś Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają (...)

 • 29.1.2019

  Reforma kodeksu karnego

  Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość (...)