Pozostałe

Pozostałe

Postępowanie przed ZUS

Od grudnia tylko e-zwolnienia

Od 1 grudnia br. e-ZLA będą obowiązkowe. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy. 

Nie będzie wydłużania terminu dla e-zwolnień

Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy.

W środę 14 listopada w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone wprowadzeniu obowiązkowych zwolnień elektronicznych.

Minister Rafalska podkreśliła, że termin wprowadzenia reformy był dwukrotnie wydłużany. "Nie byliśmy też głusi na propozycje, postulaty i wnioski zgłaszane przez środowiska lekarskie" – zaznaczyła minister. W odpowiedzi na te postulaty pojawili się asystenci medyczni, którzy mogą dokonać technicznej części wystawienia e-zwolnienia. Przeznaczono także dodatkowe środki na te zmiany.

- "Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby ta trudna zmiana wystartowała 1 grudnia. W innych krajach proces przygotowania i wdrażania zwolnień elektronicznych był znacznie krótszy." – podkreśliła minister Rafalska.


Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska, która również uczestniczyła w spotkaniu, mówiła, że obecnie profil umożliwiający wystawianie elektronicznych zaświadczeń lekarskich posiada niemal 110 tys. lekarzy (z około 145 tys., którzy mogą je wydawać). Przypomniała, że już od 1 stycznia 2016 lekarze mogli wystawiać e-zwolnienia. Do 6 listopada tego roku wydali w formie elektronicznej 7,5 mln zaświadczeń.

Już prawie połowa zwolnień to e-ZLA

Ponad 5,6 mln e-ZLA, blisko 50 tys. lekarzy, którzy wystawiają elektroniczne zwolnienia i 104 tys. lekarzy, którzy mają konto na PUE. Coraz więcej lekarzy decyduje się na elektroniczne zwolnienia. Obecnie ok. 49 proc. zwolnień to właśnie e-ZLA, ale są i takie województwa, gdzie wskaźnik sięga 70 proc. Dla porównania, jeszcze w listopadzie 2017 roku e-ZLA stanowiły zaledwie 6,4 proc., a w styczniu 2018 roku – mniej niż 10 proc.

– "Kluczowe było przygotowanie odpowiedniej strategii działań przez ZUS. Udostępniliśmy lekarzom prosty w obsłudze certyfikat do podpisywania e-ZLA, daliśmy możliwość wystawiania zaświadczeń z poziomu aplikacji gabinetowych, indywidualnie podchodzimy do każdego lekarza, w każdym oddziale są koordynatorzy e-ZLA, którzy zawsze służą pomocą placówkom medycznym. To wszystko przynosi efekty" – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Od 1 grudnia 2018 roku e-zwolnienia staną się obowiązkowe. ZUS już od 2016 roku wprowadza udogodnienia, które pomagają lekarzom przygotować się do zmian. Od grudnia 2017 roku można korzystać z certyfikatów, które umożliwiają proste podpisanie dokumentu e-ZLA przez lekarza. Zostały pobrane już ponad 72 tys. razy, a liczba e-ZLA podpisanych tymi certyfikatami sięga blisko 4 mln. W 2018 roku ZUS udostępnił środowisko testowe dla aplikacji gabinetowych. Od niedawna e-zwolnienia mogą wystawiać także pielęgniarki i sekretarki medyczne w roli asystentów medycznych. We wszystkich oddziałach działają doradcy i koordynatorzy e-ZLA. Lekarze mogą liczyć na pomoc ZUS – szkolenia dla lekarzy zostały przeprowadzone w 20 tys. placówek medycznych, to 32 tys. szkoleń dla lekarzy i 1,6 tys. porozumień o współpracy z placówkami medycznymi.

– "Elektroniczne zwolnienia to ułatwienie dla wszystkich: pacjentów, lekarzy i przedsiębiorców. Okres vacatio legis był długi w porównaniu do innych państw, które korzystają już z e-zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo dobrze przygotował się do wprowadzenia w życie reformy, która upowszechnia e-zwolnienia" – przekonywała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Elektroniczne zwolnienia wystawiane są w innych europejskich krajach. Na Litwie e-ZLA obowiązują już od 2010 roku, a okres przejściowy trwał tam zaledwie 6 miesięcy. We Włoszech elektroniczne zwolnienia są obowiązkowe od 2011 roku. W Szwecji, gdzie lekarze sami decydują czy przekazać dokument w formie elektronicznej czy papierowej, z elektronicznej formy korzysta 95 proc. lekarzy.

W Polsce lekarze i placówki medyczne mogą też liczyć na wsparcie państwa w zakresie środków na sprzęt informatyczny.

– "Na szkolenia i zakup sprzętu dla jednostek podstawowej opieki zdrowotnej przeznaczymy łącznie 50 mln zł" – wyjaśnił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tymczasem elektroniczne skierowanie ruszyło

Od 16 października w wybranych podmiotach leczniczych w Warszawie prowadzony jest pilotaż e-skierowania.

Docelowo pilotaż e-skierowania przeprowadzony zostanie w około 200 placówkach, które będą dołączały do programu sukcesywnie. Placówki biorące udział w pilotażu będą oznaczone logo e-skierowania. W pierwszej kolejności pilotaż obejmie e-skierowania na świadczenia medycyny sportowej oraz badania tomografii komputerowej.

Po co nam e-skierowanie?

Najważniejszą korzyścią korzystania z e-skierowania jest to, że pacjent nie musi go  dostarczyć osobiście – wystarczy rozmowa telefoniczna. Wprowadzenie e-skierowań daje również inne korzyści, takie jak m.in.: 

 • zwiększone bezpieczeństwo pacjenta i ochrona jego danych osobowych
 • znika problem nieczytelności skierowań, zdarzający się przy wypisywaniu ręcznym 
 • pacjent nie może e-skierowania zgubić ani przypadkowo zniszczyć 
 • można śledzić historię leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta

Jak zrealizować e-skierowanie?

 1. Pracownik medyczny wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie. 
 2. Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta – otrzymuje dane dostępowe e-skierowania w wybranej przez siebie formie: sms lub e-mail. Jeśli pacjent nie posiada IKP - otrzymuje wydruk informacyjny.
 3. Pacjent wybiera placówkę służby zdrowia, w której dane świadczenie ma być zrealizowane (placówka musi brać udział w pilotażu). Osobiście lub telefonicznie podaje dane dostępowe swojego e-skierowania. 
 4. Podmiot leczniczy weryfikuje otrzymane dane w systemie P1. Po pozytywnej weryfikacji pacjent zostaje zapisany na wizytę.  

Pilotaż potrwa do połowy 2019 r. Elektroniczne skierowanie ma obowiązywać w całym kraju od 2021 r. 

 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.6.2018

  Od 1 grudnia 2018 r. tylko e-ZLA

  Dopiero od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie internet. Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie obowiązującej jego formy - e-ZLA.

 • 29.4.2017

  Od połowy 2018 roku zwolnienia tylko elektronicznie

  Senat przyjął bez poprawek zmiany ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od połowy 2018 r. zastąpią one całkowicie zwolnienia na drukach papierowych. Jakich zaświadczeń (...)

 • 6.11.2012

  Zasiłek opiekuńczy - Kiedy się należy, w jakiej wysokość i jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  Jeżeli zachodzi konieczność, aby pracownik opiekował się osobiście członkiem swojej rodziny, ma prawo do uzyskania zwolnienia od pracy na czas sprawowania opieki. Natomiast, aby zrekompensować (...)

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 17.5.2018

  E-zwolnienia od 1 grudnia

  E-zwolnienia jako jedyna forma zaświadczeń o niezdolności do pracy zaczną obowiązywać dopiero od 1 grudnia br. Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia (...)