Odmowa obrońcy przy przesłuchaniu niekonstytucyjna?

Policja nie może odmówić przesłuchiwanej osobie - która jest podejrzana o popełnienie wykroczenia - dostępu do obrońcy na etapie czynności wyjaśniających. Taka praktyka jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka policjanci odmawiają podejrzanym o wykroczenia prawa do obrony. Fundacja otrzymała w ostatnim czasie kilka sygnałów w tej sprawie.

- Problem ten polega na praktyce odmawiania udziału obrońcy w czynności przesłuchania osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia - czytamy w liście Fundacji do Komendy Głównej Policji.

Odmowę obrony policjanci uzasadniają art. 46 Zarządzenia nr 323 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2008 roku w sprawie metodyki wykonywania przez Policję czynności administracyjno - porządkowych w zakresie wykrywania wykroczeń oraz ścigania ich sprawców.

Zgodnie z przywołanym przepisem obrońca - adwokat czy radca prawny - nie może uczestniczyć w czynnościach wyjaśniających oraz dokonywać odpisów i zaznajamiać się ze zgromadzonym materiałem dowodowym na etapie czynności wyjaśniających.

Fundacja żąda wykreślenia z dokumentu art. 46, ponieważ - jak głosi art. 33, ust. 1 Konstytucji RP - ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie.

- Skoro z samej ustawy o Policji nie wynika wprost ograniczenie prawa do obrony, to tym bardziej akt prawny w postaci zarządzenia wydanego przez Komendanta Głównego Policji nie może takiego ograniczenia wprowadzać - czytamy w liście Fundacji do Policji.

Odmowa skorzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia jest sprzeczna również z art. 42, ust. 2 ustawy zasadniczej - twierdzi Fundacja.

- Przepis ten ustanawia możliwość z skorzystania z pomocy obrońcy we wszystkich stadiach postępowania karnego. Pod pojęciem postępowania karnego należy w tym przypadku rozumieć także postępowanie w sprawach o wykroczenia - pisze Fundacja, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2007 roku (sygn. K 39/07).

Ponadto - jak czytamy w liście - w doktrynie prawa karnego nie ma żadnych wątpliwości, że prawo wykroczeń jest częścią prawa karnego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika