Odśnieżać drogę publiczną wzdłuż nieruchomości?

Za chodnik uznaje się również wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, która jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Za nieuprzątnięcie chodnika grozi kara grzywny.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 236, poz. 2008 z 2005 roku) nakłada na właścicieli i zarządców obowiązek utrzymania w czystości chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości.

Są oni zobowiązani do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników biegnących wzdłuż nieruchomości. Przy czym - jak czytamy w ustawie - za taki chodnik uznaje się również wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Oznacza to, że odpowiadamy za tą część drogi, która przylega do terenu wzdłuż posiadłości. Jeżeli między granicą podległego nam terenu, a ulicą jest np. pas trawy, to zadanie uprzątnięcia śniegu z ulicy należy już do gminy.

Właściciele nieruchomości nie muszą natomiast odśnieżać chodnika wtedy, gdy jest na nim dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Według ustawy powinna to zrobić gmina.

Za wywóz zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przyległych do drogi publicznej odpowiada natomiast zarząd dróg.

Jako właściciel nieruchomości musimy także pamiętać, aby usunąć śnieg i lód z dachów oraz balkonów.

- Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem w wysokości co najmniej 500 zł. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ryszard Szmalec 2012-01-12 19:45:06

    Czy odśnieżanie podjazdu dla osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim, przylegającego do mieszkania własnościowego w kamienicy wielomieszkaniowej, gdzie jest 9 lokali, zajmującego część chodnika należy do zarządcy budynku (Wspólnota Mieszkaniowa) czy do inwalidy korzystającego z podjazdu? W 1998r. stałem się podnajemcą mieszkania komunalnego przydzielonego przez Urząd Miasta. Ponieważ jestem niepełnosprawny (poruszam się na wózku inwalidzkim), Urząd wybudował podjazd przylegający do mojego mieszkania na zewnątrz budynku, usytuowany na części chodnika, bo na klatce schodowej nie było takiej możliwości. Dopóki byłem podnajemcą mieszkania, podjazd był regularnie odśnieżany wraz z chodnikiem, z chwilą wykupu mieszkania (drugi rok) Zarządca budynku odmawia wykonywania tej usługi twierdząc, że nie ma obowiązku odśnieżania podjazdu, bo ja jestem teraz jego właścicielem. W umowie notarialnej kupna mieszkania nie ma żadnej adnotacji na temat podjazdu. Proszę o pomoc w rozwiązaniu uciążliwego problemu, bo są nawet takie dni, że nie mogę wyjść z mieszkania poprzez grubą warstwę śniegu. Z poważniem Ryszard Szmalec

  • Kasia 2012-01-12 16:57:52

    Jak zmusic gminę do posypania sola (już nic więcej...) ulicy w centrum Warszawy? (równoległej do ul Woronicza w odległości nie więcej niż 100 m) - praktycznie od tygodnia pod gruba warstwa sniegu jest żywy lod; zadne telefony nie robia wrazenia ani na Strazy Miejskiej ani administracjach budynkow; Gmina nie odbiera telefonow....


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika