Oni już nie znajdą pracy. Jest decyzja rządu

Jeśli pracodawcy nie dostosują się do przepisów, to spotka ich grzywna i kary administracyjne.

Zakazane będzie zatrudnianie obywateli państw trzecich nielegalnie przebywających w Polsce. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie.

Zgodnie z nim pracodawca - przed zatrudnieniem cudzoziemca - powinien zażądać okazania dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w Polsce. Dokumenty (lub ich kopie) dotyczące legalności pobytu powinny być gromadzone i przechowywane przez cały okres zatrudnienia takiej osoby.

- Informację o zatrudnieniu cudzoziemca pracodawca powinien przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązujący formularz ZUS ZUA zawiera rubrykę "obywatelstwo" – czytamy w komunikacie rządu.

Informacje o zatrudnieniu cudzoziemca będą przekazywane przez ZUS do Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej.

- Umożliwi to nie tylko wykrywanie fałszywych dokumentów, ale pozwoli kompleksowo monitorować status cudzoziemców podejmujących zatrudnienie w Polsce – wytłumaczono na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co ma grozić za zatrudnianie cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce? Kara grzywny, a w szczególnych przypadkach –  kara pozbawienia wolności.

Projekt ustawy przewiduje również dodatkowe sankcje, np. wykluczenie na jeden rok z postępowań o udzielanie zamówień publicznych; pozbawienie - na trzy lata - dostępu do pomocy publicznej, w tym funduszy Unii Europejskiej oraz zwrot uzyskanej pomocy publicznej lub otrzymanych (w ciągu ostatnich 12 miesięcy od wykrycia przestępstwa) dotacji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

  Płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł – to decyzja Rady Ministrów. Oznacza to wzrost o 7,1% i stanowi 47,2% prognozowanego przeciętnego (...)

 • Świadectwo pracy za pracę w Niemczech

  Kiedy w Niemczech można żądać od pracodawcy wystawienia lepszego świadectwa pracy? Po zakończeniu stosunku pracy, pracownik ma prawo do uzyskania świadectwa pracy. Nie zawsze otrzymane świadectwo (...)

 • Kara za niechciane telefony z zaproszeniami

  Spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) dzwoniła do konsumentów, mimo że się na to nie zgodzili. Urząd nałożył za to karę finansową. Przedsiębiorco - zgodę (...)

 • Nowy, stary rząd

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów. Powołał też członków Rady Ministrów. Prezydent odebrał również (...)