Opłaty za drugi kierunek studiów - będą zmiany w przepisach

Student będzie z góry wiedział, czy musi płacić za drugi kierunek studiów - stosowne zmiany w przepisach, które doprowadza do takiej sytuacji planuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort proponuje też podwojenie liczby studentów, uprawnionych do bezpłatnego drugiego kierunku: z 10 do 20 procent.

Obecnie obowiązuje zasada, że 10 proc. studentów, którzy spełniają kryteria otrzymania stypendium rektora dla najlepszych studentów, może studiować bezpłatnie drugi kierunek.

Jednak osoba rozpoczynająca drugi kierunek nie wie teraz, czy będzie musiała za niego zapłacić, bo dopiero uzyskanie odpowiednich wyników na każdym roku studiów w ramach drugiego kierunku zwalnia z opłaty za dany rok.

Porady prawne

Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska uznała, że taki system jest nie fair w stosunku do studentów, dlatego przepisy zmienione mają być tak, by osoby, które rozpoczynają drugi kierunek, podejmowały racjonalną decyzję i od razu wiedziały, czy muszą za niego zapłacić.

MNiSW zaproponuje posłom zmiany w nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, nad którą trwają prace w Sejmie tak, by studenci zaczynający studia na drugim kierunku od razu wiedzieli, czy będą musieli za niego płacić. Liczyć się będą wyniki na pierwszym kierunku, a zwolnienie z opłat na dodatkowym będzie dotyczyć całego toku studiów I stopnia (licencjackich).

Rozwiązanie będzie poddane debacie z naukowcami i konsultowane z przedstawicielami uczelni i studentami. - Widzimy w tej chwili, że chęć studiowania na drugim kierunku nie jest masowa. Jest jednak grupa uczelni, które mają sporo dobrych studentów, którzy chcą się uczyć na drugim kierunku. Im nie chcemy ograniczać tych możliwości. Zależy nam, by najlepsi uzyskiwali jak najbardziej wszechstronne wykształcenie - dodaje prof. Lena Kolarska-Bobińska.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika