Opłaty za drugi kierunek studiów to przeszłość

Weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw. Przepisy znoszą opłatę za drugi i kolejne kierunki studiów, co ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 5 czerwca 2014 r.

Ustawa ma również wzmocnić szanse studentów i absolwentów na rynku pracy, dostosowując kształcenie do jego wymogów. Dzięki nowelizacji studia będą ściślej powiązane ze środowiskiem pracy, a studenci lepiej przygotowywani do wejścia na rynek pracy. Po zmianach uczelnie będą mogły poszerzać współpracę z przedsiębiorstwami nie tylko w wymiarze badawczym, ale również praktycznym i dydaktycznym. Ustawa nakłada na uczelnie obowiązek organizowania co najmniej 3-miesięcznych praktyk zawodowych na kierunkach praktycznych.

Porady prawne

Nowelizacja wprowadza też studia międzyuczelniane i dualne prowadzone z pracodawcami. Celem nowelizacji jest także otwarcie drogi na studia dla osób dojrzałych - uczelnie będą mogły zaliczyć na poczet studiów ich wiedzę i umiejętności zdobyte w pracy zawodowej, na kursach czy szkoleniach. Umożliwi to podjęcie studiów w skróconym trybie osobom aktywnym zawodowo, które nigdy nie studiowały lub też chcą zmienić czy uzupełnić swoje kwalifikacje.

Ustawa zawiera również przepisy dotyczące tzw. „uwłaszczenia naukowców”, które ma sprzyjać komercjalizacji wyników badań naukowych. Jeśli uczelnia i pracownik naukowy dojdą do porozumienia, będą mogli przyjąć elastyczną i odpowiadającą im formę komercjalizacji wynalazku lub efektów badań naukowych.

W umowie określą rozwiązania dotyczące praw do wyników badań naukowych oraz podziału środków uzyskanych z ich komercjalizacji. Nowelizacja zmienia też zasady tworzenia związków uczelni. Pozwoli to uczelniom na korzystniejszych warunkach m.in. wspólnie ubiegać się o środki unijne.

Ustawa weszła w życie 1 października 2014 r. z kilkoma wyjątkami. M.in. przepisy dotyczące dokumentacji likwidowanych, zgodnie z nowelizacją, kolegiów nauczycielskich oraz nauczycielskich kolegiów języków obcych zaczną obowiązywać z dniem ich likwidacji, czyli 1 października 2016 r.

Źródło: Sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika