„Opowiem Ci o wolnej Polsce”
Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego
zapraszają uczniów wraz z nauczycielami do udziału w II edycji projektu edukacyjnego
„Opowiem Ci o wolnej Polsce... - spotkania młodzieży ze świadkami historii"
Zapraszamy do uczestnictwa w nietypowej lekcji historii. Nietypowej - bo będzie trwała dłużej niż szkolne 45 minut, bo jej narratorami będą nie karty podręcznika, lecz żywi ludzie - świadkowie historii. To od Państwa - nauczycieli i uczniów - zależy, jaki będzie miała przebieg, kto będzie jej bohaterem, jakie wydarzenia uda się przywołać, a może wręcz odkryć.
Projekt „Opowiem Ci o wolnej Polsce" adresujemy - tak jak i w poprzednim roku szkolnym - do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Praca nad projektem może być organizowana w ciągu jednego semestru lub w ciągu całego roku szkolnego. Uroczyste prezentacje efektów projektu - regionalne i centralna - odbędą się w maju i czerwcu 2009 roku.
Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, pokazanie, w jaki sposób kształtujące się społeczeństwo obywatelskie przeciwstawiało się totalitaryzmom XX w. Źródłem wiedzy o przeszłości będą losy ludzi. Świadkowie tamtych wydarzeń opowiedzą młodzieży historie, które być może nigdy nie zostały spisane - odtworzą przebieg wydarzeń, ich kontekst społeczny, klimat z przeszłości.
Zadaniem uczniów będzie przeprowadzić wywiady z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się istniejącym systemom władzy w latach 1939-1989. Spotkanie ze świadkiem powinno być zarejestrowane w formie audio lub video, a następnie opracowane w formie pisemnej. Uczestnicy projektu mają także upowszechnić wiedzę o tych wydarzeniach - np. zorganizować wystawę, przygotować spektakl, film bądź audycję radiową, opracować artykuł prasowy, stworzyć stronę internetową. Jesteśmy przekonani, że metoda wywiadu ze świadkiem historii jest doskonałym narzędziem edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej, które można wykorzystywać w czasie lekcji historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, a także zajęć pozalekcyjnych.
W programie stawiamy na samodzielność uczniów, swobodę decyzji i różnorodność pomysłów. Wierzymy, że podejmowane w ramach programu działania przyczynią się do kształtowania tożsamości młodych ludzi, wzmacniania ich więzi z miejscem urodzenia i zamieszkania, rozbudzą patriotyzm i obywatelską odpowiedzialność.
Organizatorzy programu wspierać będą merytoryczne oraz organizacyjne prowadzone w szkołach działania. W czasie trwania programu organizatorzy zapewnią:
- udział w konferencjach informacyjno-szkoleniowych
- komplet materiałów pomocniczych
- merytoryczną i metodologiczną pomoc nauczycielom
- prezentację internetową pracy nad projektem
- prezentację i wystawę przygotowanych przez uczniów prac
- promocję programu w mediach regionalnych i ogólnopolskich
Naszym zadaniem będzie również stworzenie możliwości zaprezentowania efektów prac uczniów. Zebrane materiały publikowane będą na portalu internetowym http://www.ceo.org.pl/, http://www.1944.pl/ oraz http://www.ipn.gov.pl/. Po zakończeniu projektu uczestnicy otrzymają dyplomy i zaświadczenia o udziale w projekcie.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w programie. Zainteresowanych nauczycieli bardzo prosimy o kontakt z:
Marianną Hajdukiewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej
tel. 22 622 00 89 wew. 105, mail: marianna@ceo.org.pl
Olgą Tumińską z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej
tel. 22 431 83 78, mail: opowiem_ci.edu@ipn.gov.pl
Kamilą Sachnowską z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej
tel 22 431 83 93, mail: opowiem_ci.edu@ipn.gov.pl
Karolem Mazurem z Muzeum Powstania Warszawskiego
tel. 22 539 79 63, mail: kmazur@1944.pl
Bieżące informacje o projekcie znajdują się na stronie http://www.ceo.org.pl/portal/b_opowiem
Ze względu na dużą ilość zgłoszeń w roku ubiegłym w tym roku przyjmujemy zgłoszenia wyłącznie drogą elektroniczną - formularz zgłoszenia znajduje się na stronie: WWW.ceo.org.pl/portal/b_opowiem_zgloszenie_do_projektu
Program finansowany jest z funduszy Narodowego Centrum Kultury, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Europa dla obywateli".
Źródło: http://ipn.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?