Ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego

4-7 maja w Strasburgu odbyła się ostatnia przed wyborami sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Najważniejszymi tematami sesji były propozycje przedłużenia urlopów macierzyńskich, kwestia dofinansowania sześciu projektów energetycznych dla Polski, pakiet rozwiązań dla sektora telekomunikacyjnego, dyrektywa w sprawie wymogów kapitałowych oraz przedstawienie roli i obowiązków PE przy wdrażaniu Traktatu Lizbońskiego. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering w swoim ostatnim przemówieniu podsumował dwa i pół roku swojego urzędowania, podkreślając wielkie osiągnięcie jakim było przyjęcie nowych członków do Wspólnoty, wprowadzenie wielu ważnych aktów prawnych i reformy wewnętrznej oraz zachęcał do aktywnego uczestniczenia w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski nie przyjął zmiany w przepisach regulujących jednolity wymiar urlopów macierzyńskich. Wniosek zakładał wydłużenie okresu macierzyńskiego z 18 do 20 tygodni i przez pierwsze sześć tygodni miał być płatny w pełnym wymiarze, natomiast wynagrodzenie za pozostałe tygodnie urlopu nie będzie mogło być niższe niż 85% wynagrodzenia podstawowego. Propozycje te miały na celu zwiększenie liczby urodzeń oraz ochronę praw matek z punktu widzenia finansowego i zabezpieczenia ich sytuacji zawodowej. Dyrektywa zostanie ponownie rozpatrzona przez członków komisji parlamentarnej. Posłowie przyjęli natomiast projekt dyrektywy w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn prowadzących działalność na własny rachunek.

Nie doszło do porozumienia w sprawie reformy rynku telekomunikacyjnego. Przedstawione poprawki kompromisowe uzgodnione w porozumieniu z Radą miały na celu doprecyzowanie zapisów dotyczących ochrony prywatności użytkowników oraz poszanowania ich praw obywatelskich. Większością głosów Parlament przywrócił własną poprawkę, w której stwierdza, że dostęp do sieci można ograniczyć tylko na podstawie orzeczenia organu wymiaru sprawiedliwości. Rada odrzuciła tę poprawkę w pierwszym czytaniu. Parlament zgodził się z Radą w takich sprawach jak promowanie inwestycji w rozwoju nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej i określenia zasad obowiązujących przy rozdziale częstotliwości radiowych.
Pakiet rozwiązań rynku telekomunikacyjnego obejmuje dyrektywę dotyczącą praw obywatelskich, propozycję dotyczącą wspólnych ram regulacyjnych dla łączności elektronicznej oraz propozycję ustanowienia Organu Europejskich Regulatorów Łączności, w którego skład wejdą przedstawiciele 27 krajowych organów regulacyjnych, a ich głównym zadaniem będzie zapewnienia uczciwej konkurencji i wysokiej jakości usług.

Porady prawne


Ponieważ wszystkie elementy pakietu są ze sobą ściśle powiązane, a Parlament zmienił zapis tylko w jednej, dalsze prace toczyć się będą nad całością pakietu.

Dla Polski bardzo ważne było głosowanie w sprawie podziału dodatkowych środków Unii Europejskiej na projekty energetyczne. Jak powiedział Jerzy Buzek, członek Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Polska otrzymała największe dofinansowania w wysokości ponad 330 mln euro, z czego 60% przeznaczono na projekty skierowane na energetykę węglową, ponad 30% na dywersyfikację dostaw gazu, a resztę na energetykę odnawialną. Dofinansowaniem objęte zostały takie inwestycje jak: gazo-port w Świnoujściu (80 mln euro), instalacje do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Bełchatowie (180 mln euro), gazociąg Norwegia-Dania-Polska, połączenie gazociągowe ze Słowacją oraz farmy wiatrowe.

Parlament Europejski przyjął bardziej zintegrowany system nadzoru finansowego w postaci dyrektywy wprowadzającej zmiany w przepisach dotyczących nadzoru sektora bankowego oraz sposobów obliczania wymaganej wysokości kapitału. Instytucje finansowe będą zobowiązane do przedstawienia informacji krajowym organom nadzoru o wysokości ich ekspozycji międzybankowych. Parlament proponuje ograniczenie ekspozycji międzybankowych do 25% funduszy własnych lub alternatywnie do progu 150 mln euro w zależności od tego, która z tych wartości jest większa. Wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do wprowadzenia niniejszej dyrektywy najpóźniej do końca października 2010 roku, tak aby zaczęła obowiązywać już na początku 2011 roku.
Posłowie przyjęli również porozumienie w sprawie czasowego rozszerzenia zakresu wsparcia udzielanego z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG), którego najważniejszym celem jest wspieranie pracowników, którzy zostali zwolnieni na skutek efektów procesu globalizacji.  

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika