Państwo traci na handlu w Internecie

Internetowi przedsiębiorcy unikają opodatkowania, gdyż ich kontrola sprawia urzędom skarbowym i urzędom celnym poważne problemy. Jak wynika z najnowszego raportu NIK-u, e-handel pozostaje w szarej strefie i Państwo nie ma nad nim większej kontroli.

Ministerstwo Finansów nie może wypracować właściwej polityki kontroli przedsiębiorców działających online – nie ma skutecznych metod  monitorowania obszarów w których działają e-przedsiębiorcy. Nie są do tego dostosowane także przepisy prawne. Według Najwyższej Izby Kontroli winę za istniejący stan ponosi Ministerstwo Finansów. Ani bowiem urzędy skarbowe ani urzędy celne nie posiadają właściwych narzędzi  do przeprowadzania  rzetelnej i skutecznej kontroli. Są także w tym zakresie związane przepisami prawa, które nie są dostosowane do nowej sytuacji na rynku. Działania jakie podjęło MF sprowadziły się do nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego , nie wprowadzono jednak zmian w Ordynacji podatkowej, które umożliwiłyby identyfikowanie e-przedsiębiorców działających w Internecie. Jak wynika z raportu NIK, mimo przeznaczania na te cele dużych sum, żadne efektywne działania w tym kierunku nie są podejmowane.

Porady prawne

Urzędy celne i skarbowe wprawdzie próbują podejmować pewne działania na własną rękę, jednakże działania te ograniczają takie prozaiczne problemy jak brak odpowiedniego sprzętu komputerowego i nieograniczonego dostępu do Internetu czy ograniczenie dostępu do danych pozwalających zidentyfikować osoby zaangażowane w e-handel.

W polskim systemie prawa nie istnieje nawet definicja e-handlu, a to uniemożliwia ustalenie jego rzeczywistego obszaru i rozmiaru. Zdefiniowanie pojęcia przez akt prawny powinno być pierwszym krokiem ku większej i pełnej kontroli e-przedsiębiorców. Sprawa warta jest zainteresowania Państwa, gdyż, jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli,  już tylko po jednej akcji kontrolnej, zleconej urzędom przez NIK, na wytypowanym przez kontrolerów obszarze odzyskano blisko 3,5 mln złotych.

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika