Parlament domaga się propozycji legislacyjnych w celu zapewnienia stabilności rynków finansowych

Parlament Europejski zwrócił się formalnie do Komisji o przedstawienie wniosków legislacyjnych, których celem będzie zapewnienie stabilności i lepszej regulacji rynków finansowych. Posłowie proponują działania, które mają zapobiegać skutkom załamania na rynku kredytów hipotecznych. 

W sprawozdaniu Poul Nyrup RASMUSSEN (PSE, DK) Parlament rekomenduje podjęcie działań na szczeblu UE w oparciu o kilka zasad dotyczących instytucji finansowych i rynków.

Stabilność finansowa

Firmy inwestycyjne powinny być zobowiązane do przestrzegania wymogów kapitałowych. Komisja powinna zadbać o to, by odpowiednie wymogi kapitałowe opierały się na ryzyku, a nie na podmiocie, w odniesieniu do wszystkich instytucji finansowych. Wymogi kapitałowe nie powinny stanowić dodatkowego wymogu do istniejących już przepisów i w żaden sposób nie powinny być postrzegane jako gwarancja w przypadku upadłości funduszu.

Porady prawne

Komisja powinna ustanowić mechanizm w celu dokonania unijnego przeglądu agencji ratingowych, procedur i spełniania warunków, przyznając obowiązki istniejącym organom, takim jak Komitet Europejskich Organów Nadzoru Papierów Wartościowych (CESR).

Wymogi dotyczące przejrzystości obowiązujące każdą firmę świadczącą usługi brokerskie powinny zostać zwiększone odpowiednio do poziomu złożoności i nieprzejrzystości struktury lub rodzaju ryzyka tej instytucji związanego z transakcjami dotyczących wszelkich produktów i zawieranych z wszelkimi podmiotami, w tym z funduszami hedgingowymi i funduszami private equity.

Komisja powinna przedstawić wniosek legislacyjny dotyczący ujednolicenia w całej UE ram prawnych dotyczących funduszy venture capital i private equity, zwłaszcza w celu zapewnienia MŚP transgranicznego dostępu do takiego kapitału zgodnie z agendą lizbońską.

Przejrzystość

Komisja powinna przedłożyć wniosek legislacyjny mający na celu ustanowienie europejskiego systemu emisji papierów wartościowych na niepublicznych rynkach kapitałowych, pozwalający na transgraniczną dystrybucję produktów inwestycyjnych, w tym alternatywnych instrumentów inwestycyjnych, uprawnionym grupom wyspecjalizowanych inwestorów.

Komisja powinna zapewnić, że pracownikom przysługuje prawo do informacji i konsultacji, gdy kontrola nad danym przedsiębiorstwem lub daną spółką jest przenoszona przez jakiegokolwiek inwestora, w tym fundusze private equity i fundusze hedgingowe.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych rośnie liczba funduszy emerytalnych i zakładów ubezpieczeń posiadających jednostki uczestnictwa w funduszach hedgingowych i funduszach private equity, a ich niepowodzenie wpłynęłoby negatywnie na świadczenia emerytalne członków systemów emerytalno-rentowych. Komisja powinna zadbać o to, aby pracownicy lub przedstawiciele pracowników byli informowani bezpośrednio lub przez członków zarządu o sposobie inwestowania ich emerytur oraz o związanym z tym ryzyku.

Konflikt interesów i koncentracja rynku

Zdaniem Parlamentu Komisja powinna wprowadzić przepisy zapewniające skuteczne rozróżnienie między usługami świadczonymi klientom przez firmy inwestycyjne. Instytucje finansowe świadczące szereg różnych usług finansowych powinny dysponować strategiami i procedurami, również w zakresie właściwego ujawniania informacji, na szczeblu firmy lub grupy, umożliwiającymi identyfikację, ocenę i rozwój odpowiednich środków rozwiązywania konfliktów lub potencjalnych konfliktów.

KE powinna zainicjować ogólny przegląd skutków koncentracji rynku oraz skutków dominującej roli podmiotów w sektorze usług finansowych, a także w kontekście międzynarodowej sytuacji w zakresie funduszy hedgingowych i inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym.

Parlament przyjął także sprawozdanie Klaus-Heiner LEHNE (EPP-ED, DE), w którym posłowie zawarli zalecenia dla Komisji w sprawie przejrzystości inwestorów instytucjonalnych, w tym wprowadzenie przepisów przewidujących pełną przejrzystość wynagrodzeń osób zarządzających.

Oba sprawozdania zostały przedstawione w oparciu o artykuł 39 regulaminu Parlamentu, który upoważnia Parlament do wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedstawienie stosownych propozycji legislacyjnych (zgodnie z Artykułem 192 Traktatu).

Poul Nyrup RASMUSSEN (PSE, DK)

Klaus-Heiner LEHNE (EPP-ED, DE)

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika