Parlament obchodzi 10. rocznicę wprowadzenia euro

W tym roku mija dziesięć lat odkąd euro stało się oficjalną walutą Unii Europejskiej. Początkowo jedenaście państw UE zaczęło używać euro, jako środka płatniczego. Obecnie 16 krajów członkowskich posługuje się euro, jako walutą oficjalną. W celu upamiętnienia tej rocznicy, na dzisiejszej sesji plenarnej w Strasburgu odbyło się uroczyste posiedzenie z udziałem czołowych przywódców politycznych.

W posiedzeniu udział wzięli Jeana-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jeana-Claude Juncker przewodniczący Eurogrupy, Joaquín Almunia, Komisarz ds. Gospodarczych i Walutowych oraz Valerie Giscard d' Estaing, były prezydent Francji.

Porady prawne

Dokładnie dziesięć lat temu miały miejsce niezwykle ważne dla integracji europejskiej wydarzenia. 1 stycznia 1999 roku wprowadzono euro, początkowo jedynie w formie elektronicznego środka płatniczego. Rok wcześniej, w 1998 roku utworzono Europejski Bank Centralny. Banknoty i monety euro weszły do obiegu w 2002 roku. EBC oraz banki centralne państw wprowadzających walutę w swoich krajach, utworzyły tzw. Eurosystem.

 

Euro czynnikiem stabilności

Otwierając uroczyste posiedzenie Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego witając wszystkich przybyłych gości powiedział, że 10. urodziny euro jest jedną z najważniejszych rocznic, które Unia Europejska może świętować gdyż jak podkreślił, euro było odważnym krokiem w utrwaleniu zasad wspólnoty, aktem odwagi i zdecydowania. Przewodniczący Parlamentu nawiązał do momentu, kiedy 11 krajów zdecydowało się na wprowadzenie wspólnej waluty: było mnóstwo sceptycyzmu. Dziś euro cieszy się zaufaniem, przynosi korzyści i stabilność ekonomiczną. Hans-Gert Pöttering zwrócił także uwagę, że to właśnie strefa euro najlepiej potrafiła wybronić się z kryzysu, a euro okazało się czynnikiem stabilności.

Kończąc przemówienie, przewodniczący dodał: waluta jest nie tylko środkiem płatniczym. Jest wyrazem tożsamości kulturowej i miernikiem stabilności politycznej.

 

Każda idea ma swoje miejsce w historii

Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego nawiązując do słów Jeana Moneta idea nie należy do ludzi, którzy ją wymyślili, jest silniejsza niż oni sami, powiedział, że idee pojawiają się kiedy są konieczne.

Podkreślił, że dla wielu idea integracji, potem idea wprowadzenia euro była niemożliwa do zrealizowania, Wprowadzenie euro, było jednak etapem decyzyjnym, przypieczętowaniem integracji i okazało się sukcesem.  Prezes EBC powiedział, że obecnie euro jest zaletą dla większości obywateli, prowadzi do większych inwestycji, przejrzystości cen, integracji gospodarczej i finansowej, ułatwia współpracę handlową, świadczy o dobrobycie. Nawiązując do obecnego kryzysu podkreślił, że w czasach trudnych i burzliwych lepiej płynąć na dużym okręcie, niż na małej łódce. Czy bylibyśmy w stanie lepiej zadziałać? Mamy powód do dumy, Europa radzi sobie nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Reakcja na kryzys jest wyrazem determinacji i ścisłej współpracy wszystkich instytucji. Dodał także, że euro jest historycznym osiągnięciem, a dalszy sukces będzie zależał, w jaki sposób uda nam się podejść do kryzysu i reform z tym związanych. Trzeba odwagi i mądrości, aby móc te wyzwania podejmować i realizować.

 

Rocznice są istotne, kiedy prowadzą do przyszłości

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Eurogrupy, powiedział, że cały proces integracji był niezwykle długi, a Europa w latach 50-tych wykazała się niezwykłymi ambicjami i duchem determinacji we wprowadzaniu tych ambicji. Droga UE była długa, cała ta podróż nie dokonała się bez przeszkód. Niektórzy też sądzili, że jedna waluta okaże się bez przyszłości.  Jednak jak podkreślił, już 16 krajów należy do strefy euro, które stało się znakiem stabilności i niezaprzeczalnego sukcesu: rocznice są istotne, kiedy prowadzą do przyszłości. Strefa euro jest marką jakości, polityką na trwały, zrównoważony rozwój i dobrobyt dla obywateli. Nawiązując do kryzysu podkreślił, że należy teraz wyciągnąć lekcję polityczną i zobaczyć związek przyczynowo-skutkowy braku przejrzystości i odpowiedzialności.

 

Euro jest symbolem tożsamości europejskiej

Joaquín Almunia, Komisarz ds. Gospodarczych i Walutowych, podkreślił, że 10-te urodziny to powód, aby się cieszyć, gdyż euro jest sukcesem, który przyniósł dużo korzyści całej Europie. Jak podkreślił, euro to środek płatniczy w 16 krajach członkowskich, ale także symbol tożsamości europejskiej, przypominający proces zainicjowany 50 lat temu.

Nawiązując do kryzysu podkreślił, że chociaż jest on przeszkodą dla euro, to bez Unii gospodarczo walutowej byłoby dużo gorzej. Unia jest przygotowana na kryzys. Postawa ECB i jego solidna reputacja były także istotnym czynnikiem. W tych trudnych czasach, strefa euro staje się coraz atrakcyjniejsza. Dodał także, że euro jest wyrazem fantazji i odwagi oraz niezwykłym powodem do dumy.

 

Euro wyraża kulturę naszego kontynentu

Valerie Giscard d' Estaing, były prezydent Francji, rozpoczynając przemówienie powiedział, że hołd z okazji tez niezwykłej rocznicy należy się wielu osobom, które rozpoczęły proces integracji oraz tym, które pracowały przy wprowadzaniu euro w życie. Jak podkreślił, sukces przekroczył nasze oczekiwania. Eksperci byli bardzo sceptyczni, a teraz euro stało się druga waluta światową. W kontekście kryzysu zwrócił uwagę, iż dobre zarządzanie uczyniło z euro tarczę przed kryzysem. Bez euro, Europa byłaby dziś wstrząsana kryzysem dużo mocniej. Dodał jednak, starajmy się nie popaść w chęć nadania euro wymiaru światowego. Euro jest walutą kontynentu, musi wyrażać kulturę naszego kontynentu i być wynikiem stabilności na tle innych walut światowych. Na zakończenie, prezydent dodał, że symbol integracji, jakim jest sukces euro powinien dać nam odwagę pójścia dalej, do bardziej zjednoczonej Europy, jaką da nam traktat. 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 13.01.2009


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika