Pieniądze na naukę będą efektywniej wydawane

Większa koncentracja środków przeznaczonych na podnoszenie poziomu badań naukowych i prac rozwojowych oraz upowszechnianie nauki, a także kierowanie większego strumienia pieniędzy - w ramach posiadanych środków - do najlepszych jednostek naukowych. To podstawowe zadania, które rząd przyjął do realizacji w zaakceptowanych założeniach do projektu noweli ustawy o zasadach finansowania nauki.

W nowych przepisach zaproponowano rozwiązania, które mają znacząco usprawnić finansowanie polskiej nauki, powinny też zapewnić bardziej efektywną promocję wyników badań naukowych, poprawić dostęp do infrastruktury badawczej, a także jeszcze bardziej zwiększyć udział polskich naukowców w międzynarodowych projektach badawczych.

Porady prawne

Przede wszystkim przewidziano regulacje, które umożliwią finansowanie inwestycji mających największe znaczenie dla badań naukowych w Polsce. Zostaną określone podstawy prawne, na podstawie których minister nauki ustali wykaz przedsięwzięć zaliczonych do Strategicznej Infrastruktury Badawczej, ujętych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej.

Jednocześnie katalog zadań związanych z upowszechnianiem nauki zostanie tak doprecyzowany, aby środki finansowe były przeznaczane na działania najlepiej promujące osiągnięcia polskiej nauki. Chodzi też o wsparcie działań służących zwiększeniu dostępności polskich publikacji dla naukowców na świecie. To z kolei powinno skutkować wzrostem cytowalności polskich prac, zwłaszcza w czasopismach zagranicznych. Zaproponowano możliwość dofinansowania działalności statutowej zupełnie nowych jednostek naukowych tworzonych przez zespoły o dużym dorobku naukowym.

Zaplanowano budowę Systemu Informacji o Nauce, który ma funkcjonować w ramach systemu informatycznego POL-on. Będą w nim przetwarzane informacje na temat jednostek naukowych oraz ich osiągnięć naukowych i innowacyjnych, wdrożeniowych i innych. Chodzi o informacje o projektach badawczych, publikacjach, monografiach, patentach, wdrożeniach itp. Nowy system ułatwi nawiązywanie współpracy naukowej, co z kolei powinno skutkować lepszym zarządzaniem nauką, poprawą jakości badań naukowych i procedury recenzowania projektów. Dostęp do dużej części danych będzie otwarty nie tylko dla wszystkich pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, ale także dla pozostałych obywateli.

(kprm.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2015-04-19 10:07:53

    Czyli znowu będą lekko zawoalowane cele polityczne do realizacji jako nadrzędne pod kolejnym wiekopomnym pretekścikiem. Poprawni dostaną nie mniej, w tym swoi nawet więcej a reszta bez względu na wyniki i wartość dla Polski dostaną mniej i znacznie mniej. Po to to jest a naiwni znowu uwierzą, że robi się gospodarniej - chociaż to tylko pretekst do dalszego glajszachtowania do poziomu prowincjonalnych uczelni z USA czy "nauki" z Holandii, gdzie w "szkołach" uczą matki zamiast nauczycieli a na uczelniach młodzież błaga wykładowców, aby choć czegoś ich nauczali poza podstawami modnych ideologii i elementarzem. Ot, takie znieczulenie jako etap kolonizacji, z której mamy się nawet nie obudzić jako zasoby do łatwego wykorzystania i utylizacji (wraz z wyzyskiem naszych zasobów naturalnych, zadłużeniem niespłacalnym, rozkradzeniem dorobku pokoleń - przez tzw. nową arystokrację czyli uzależnione słupy obcych służb i ich rodzinki nieczujące moralności ani wyrzutów.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika