PIT 2010: rozliczamy dochody z giełdy

Zarabiasz na sprzedaży akcji lub obligacji? 19 proc. musisz oddać państwu.

Każdy inwestor giełdowy, który osiągnął w zeszłym roku przychody z gry na parkiecie, powinien złożyć w urzędzie skarbowym PIT-38. Jeśli oprócz tego pracował na etacie, musi również wypełnić – jak każdy pracownik – formularz PIT-37.

Zgodnie z przepisami oba druki można składać w urzędach skarbowych do 30 kwietnia. Ze względu na to, że wspomniana data przypada w tym roku na sobotę, jest na to czas do 2 maja.

Formularz PIT-38 należy wypełnić w oparciu o PIT-8C. Powinno go wystawić biuro maklerskie, które prowadzi nasz rachunek inwestycyjny. Nie przepisujmy jednak automatycznie podanych w nim informacji. Może się jednak okazać, że mamy szansę na obniżenie podstawy do opodatkowania.

Spadek i darowizna zmniejszą dochód

Przychody kapitałowe opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. Według przepisów można jednak zmniejszyć podstawę opodatkowania o zapłaconą kwotę podatku od spadków i darowizn.

Art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wolny od podatku jest dochód ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Przykład
Inwestor dostał w spadku lub jako darowiznę pakiet akcji. Zapłacił już podatek od spadków i darowizn – wyniósł on 900 zł. Następnie uzyskał na akcjach 15 tys. zł. Podstawą do opodatkowania będzie zatem dochód pomniejszony o zapłacony już podatek od spadków i darowizn – czyli 14 100 zł.

Na formularzu PIT-38 rozliczysz odpłatne m.in. zbycie: papierów wartościowych (np. akcji i obligacji), pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.6.2015

  Squeeze out czy delisting? A może jedno i drugie?

  Squeeze out pozwala na usunięcie ze spółki nielojalnego lub z innego powodu niechcianego akcjonariusza. Tzw. delisting prowadzi do zdjęcia spółki publicznej z giełdy.

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 16.5.2019

  Zaniechanie poboru PIT

  Zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych objęto dochody (przychody) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji np. choroby afrykańskiego pomoru świń (...)

 • 19.1.2019

  Jaki będzie budżet 2019 roku?

  Sejm przyjął ustawę budżetową na rok 2019. Budżet na 2019 r. pozwala na realizację polityki społecznej, rozwojowej i inwestycyjnej rządu zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego (...)

 • 26.2.2019

  Rozliczenie dochodów małoletnich dzieci w zeznaniu PIT za 2018 rok

  Podatnicy (rezydenci i nierezydenci), którzy wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinni dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na (...)