PIT 2011. Jak przekazać 1 proc. podatku?

O nasze pieniądze stara się ponad 300 organizacji więcej niż w zeszłym roku. Sprawdź, komu możesz pomóc.

Wypełniając PIT za 2011 rok mamy prawo przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.  

Decydując się na to nic nie tracimy, ani nie zyskujemy – podatnik nie zmniejszy w ten sposób swojej daniny dla fiskusa. Możemy za to zdecydować, na co trafi choćby część płaconego państwu podatku.

Przypominamy, że prawo do obdarowania organizacji pożytku publicznego mają nie tylko osoby rozliczające na PIT-37 dochody z umowy o pracę. Mogą to zrobić też przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy są na tzw. ryczałcie.

Skorzystają z tego również podatnicy objęci liniową, 19-procentową stawką podatku czy ci, którzy mają dochody np. ze sprzedaży akcji na giełdzie. Jednego procenta nie może przekazać natomiast podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej.

Do przekazania 1 proc. mają prawo podatnicy rozliczający się:

 • poprzez skalę podatkową (niezależnie od źródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji,
  czy z tzw. innych źródeł), czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 18% i 32%
 • podatkiem liniowym,
 • ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych
 • podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości kapitały
  pieniężne, prawa

  Przekazanie 1 proc. podatku jest możliwe tylko tym organizacjom, które złożyły na czas finansowe sprawozdanie ze swojej działalności.

  Listę podmiotów, które dopełniły tego obowiązku, publikuje każdego roku resort pracy i polityki społecznej. Na obecnej znalazło się 7014 organizacji, czyli o ponad 300 więcej niż w roku ubiegłym.

  WYKAZ ORGANIZACJI UPRAWNIONYCH DO 1 PROC. PODATKU ZA 2011 ROK

  Przy każdej organizacji znajdziemy numer KRS, który należy wpisać w PIT. Do listy warto zajrzeć nawet wtedy, gdy kolejny już raz chcemy wspomóc tę samą organizację. Być może w tym roku straciła ona prawo do 1 procenta. Wtedy pieniądze zamiast trafić np. do konkretnego schroniska czy fundacji, zasilą kasę państwa.

  Przekażesz podatek, gdy złożysz wniosek

  Nie musisz jednak wypełniać dodatkowych papierów. Wniosek składa się wypełniając po prostu w formularzu PIT odpowiednie pole. Wpisujemy tam numer KRS wybranej z listy organizacji oraz kwotę przekazywanego podatku (nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego).

  Przykład
  Rozliczam się na formularzu PIT-37. Chcąc przekazać 1 proc. podatku wpisuję w polu 122 zeznania numer KRS wybranej organizacji. W polu 123 muszę podać kwotę wsparcia.

  Aby ją wyliczyć mnożę podatek należny (z pola 118) przez 1 proc. Wynik zaokrąglam do pełnych dziesiątek groszy w dół. Zakładając, że podatek należny wyniósł 1551 zł wpiszę w polu 123 maksymalnie 15,50 zł.

  Jeśli chcesz, możesz wskazać konkretną osobę

  Przekazując 1 proc. podatku mamy też możliwość zaznaczenia tzw. celu szczegółowego. Jest to opcjonalne. Rozliczając się na formularzu PIT-37 wypełniamy wówczas część I tej deklaracji.

  400 mln zł przekazali podatnicy organizacjom w 2011 roku.

  Decydując się na taki krok w pozycji 124 podajemy cel, np. Na leczenie Jana Kowalskiego. Zaznaczając kwadrat w pozycji 125 wyrażamy zgodę na przekazanie organizacji swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o przekazanej kwocie. W polu 126 możemy wpisać inne informacje, które dostanie fundacja. Może to być przykładowo numer naszego telefonu.

  Kto wpłaci pieniądze na konto obdarowanego?

  Przekazując część podatku wskazanej organizacji nie musimy osobiście przelewać wyliczonej kwoty na jej konto. Wystarczy, że w terminie zapłacimy fiskusowi podatek należny, który stanowił podstawę do obliczenia wsparcia. Mamy na to dwa miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania.

  Gdy dopełnimy powyższych formalności, przekazaniem pieniędzy zajmie się skarbówka. Zanim urzędnicy przeleją 1 proc. na konto organizacji sprawdzą, czy jest ona uprawniona do zbierania środków z PIT. Jeśli nie będzie jej w wykazie, nie przekażą pieniędzy.

  Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Akost

25.3.2014 20:47:30

Re: PIT 2011. Jak przekazać 1 proc. podatku?

To zupełnie nie jest trudna sprawa, kwestia przeklejenia KRS, a faktycznie może pomóc! Ja mam właśnie swoją zaufaną fundację, której przekazuje. Poznałam ją i powypytywałam na co potrzebują pieniędzy, więc przekrętów nie będzie. A i oni się z tego wszystkiego poprawnie rozliczają ;) Jakby ktoś nie miał pomysłu na ten rok, to polecam-fundacja L'Arche.

Maciej

12.2.2012 21:12:28

Re: PIT 2011. Jak przekazać 1 proc. podatku?

Możesz, ale po co wspierać kolejna organizację która powinna nie istnieć bo od tego jest państwo?? Lepiej za ten jeden procent wpłać dzieciakom na polisę :)

karol

10.2.2012 18:50:24

Re: PIT 2011. Jak przekazać 1 proc. podatku?

może mi ktoś podpowiedzieć z tym 1% podatku jeżeli urząd ma mnie zwrócić około 4000 zł to czy mogę komuś przekazać ten 1% i jak.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: