PKPP Lewiatan przeciwna ubezpieczeniom składkowym zleceniobiorców

PKPP Lewiatan z niepokojem przyjmuje brak uwzględnienia zastrzeżeń zgłaszanych przez pracodawców do projektu zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe. Zmodyfikowana propozycja nowelizacji powołanych ustaw nie odpowiada na żadną z sygnalizowanych przez PKPP Lewiatan wątpliwości, dotyczących objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym zleceniobiorców wykonujących zlecenie poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Z uzasadnienia do nowej wersji projektu wynika, że PKPP Lewiatan nie zgadza się jedynie z oszacowaniem skutków finansowych objęcia ubezpieczeniem wypadkowym wszystkich zleceniobiorców i jest przeciwna zwiększaniu obciążeń składkowych pracodawców. Tymczasem nasze stanowisko ma charakter kompleksowy i obok kwestii finansowych wskazuje na szereg wątpliwości natury merytorycznej, w tym na obawy, czy wprowadzenie proponowanych zmian w życie nie doprowadzi do nadużyć w nabywaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Nie podzielamy przy tym poglądu projektodawcy, z którego wynika, że charakter pracy zleceniobiorcy wykonującego pracę w siedzibie zleceniodawcy nie różni się od pracy zleceniobiorcy wykonywanej stale poza siedzibą zleceniodawcy. Pragniemy podkreślić, że w tym drugim przypadku zleceniodawca ma niezwykle ograniczoną kontrolę nad sposobem i czasem wykonania zlecenia, rozliczając zleceniobiorcę wyłącznie
z ostatecznych efektów jego pracy. Wynika to właśnie ze specyfiki pracy jaką świadczy zleceniobiorca oraz ze swobody, jaką daje mu sposób wykonania zawartej umowy.

Projektodawca nie odnosi się też w żaden sposób do uwag Konfederacji dotyczących wpływu proponowanej zmiany na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Poraz kolejny uzasadnienie wskazuje, że wprowadzenie przepisu o obowiązkowym podleganiu ubezpieczeniu wypadkowemu dla wszystkich zleceniobiorców będzie dotyczyło niewielkiej ilości ubezpieczonych, a konkretnie 12.600 osób. Tymczasem z informacji, jakie pozyskaliśmy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w grudniu 2008 r. składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczono za 66,4 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczenia z kodem 0412 lub 0422 (osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca ta nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy oraz osoby z nią współpracujące).

Porady prawne

To oznacza, że liczba osób, którą objęłaby proponowana w projekcie zmiana jest ponad 5 razy większa od tej, na którą powołuje się projektodawca. To również oznacza, że koszty dla firm wynikające z wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania mogłyby rocznie wynosić blisko 35 milionów zł. i to przy założeniu, że wszyscy zleceniobiorcy podlegający nowym zasadom ustalania ubezpieczenia wypadkowego otrzymują minimalne wynagrodzenie.

Wyrażamy głębokie przekonanie, że przyjęcie projektu ustawy w proponowanym kształcie wpłynie negatywnie nie tylko na funkcjonowanie przedsiębiorstw (głównie firm działających w obszarze usług finansowych oraz firm z sektora sprzedaży i marketingu bezpośredniego), ale również na rynek pracy i sytuację zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą zleceniodawcy.

Uważamy ponadto, że proponowanie w dobie kryzysu gospodarczego zwiększania obciążeń składkowych jest niedopuszczalne i sprzeczne z dążeniami pracodawców do utrzymania zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Proponowana zmiana stoi też w wyraźnej sprzeczności z rekomendacjami Komisji Europejskiej zawartymi w Europejskim Planie Naprawy Gospodarczej z 26 listopada 2008 r., w którym nakłania się państwa członkowskie do podejmowania inicjatyw zmierzających do obniżania pozapłacowych kosztów pracy w celu niwelowania skutków kryzysu i zagrożeń wynikających ze wzrostu bezrobocia.

W związku z powyższym apelujemy o weryfikację przedmiotowego projektu ustawy i nie dopuszczenie do wprowadzenia zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w części dotyczącej modyfikacji zasad podlegania ubezpieczeniom wypadkowym.

Opinia PKPP Lewiatan

 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika