Podrobiony miliard euro
W ubiegłym roku celnicy zatrzymali na granicach UE podrabiane towary za taką właśnie kwotę - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej. Prawie jedną trzecią podróbek stanowiły papierosy. Statystyki wskazują, że najwięcej podrabianych towarów nadal napływa z Chin. - Służby celne to pierwsza linia unijnej obrony przed podróbkami, które zakłócają funkcjonowanie przedsiębiorstw przestrzegających prawa - podkreśla komisarz Algirdas Šemeta.
W 2012 r. unijne służby celne zatrzymały prawie 40 mln wyrobów, co do których istniało podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej (PWI). Dane te pochodzą z rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej z działalności unijnych służb celnych w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej. Chociaż liczba ta jest niższa niż w 2011 r., wartość skonfiskowanych towarów wciąż jest wysoka i sięga niemal 1 mld euro. Tegoroczne sprawozdanie zawiera także dane statystyczne dotyczące rodzaju, pochodzenia i sposobu transportu podrobionych produktów zatrzymanych na granicach zewnętrznych UE.
Znaczną część skonfiskowanych produktów stanowiły papierosy (31 proc.), druga w kolejności (12 proc.) była grupa towarów różnych (np. butelki, lampy, kleje, akumulatory, proszki do prania), natomiast na trzecim miejscu uplasowały się opakowania (10 proc.). W 2012 r. około 70 proc. interwencji celnych dotyczyło paczek pocztowych i przesyłek kurierskich, przy czym w 23 proc. przypadków zatrzymanie produktów w obrocie pocztowym dotyczyło lekarstw.
Algirdas Šemeta, komisarz ds. podatków, unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych, stwierdził: - Służby celne to pierwsza linia unijnej obrony przed podróbkami, które zakłócają funkcjonowanie przedsiębiorstw przestrzegających prawa. W sprawozdaniu pokazano intensywność i znaczenie prac wykonywanych w tym obszarze przez służby celne. Poprzez współpracę z partnerami międzynarodowymi, sektorem przemysłowym i państwami członkowskimi będę nadal dążył do zapewnienia jeszcze lepszej ochrony praw własności intelektualnej w Europie - stwierdził Algirdas Šemeta, komisarz ds. podatków, unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych,
Najwięcej podrobionych towarów w dalszym ciągu pochodzi z Chin. Istnieją jednak także inne kraje, które są głównym źródłem konkretnych kategorii produktów - z Maroka pochodzą podrabiane środki spożywcze, z Hongkongu płyty CD lub DVD oraz inne wyroby tytoniowe (głównie papierosy elektroniczne i płynne wkłady do nich), a z Bułgarii opakowania. W około 90 proc. wszystkich przypadków zatrzymania produktów dochodzi do ich zniszczenia lub skierowania sprawy do sądu w celu stwierdzenia naruszenia prawa.
W czerwcu 2013 r. przyjęto nowe rozporządzenie w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej w urzędach celnych. Wzmacnia ono przepisy stosowane przez organy celne w celu egzekwowania praw własności intelektualnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?