Podstawa programowa kształcenia ogólnego do zmiany. Będzie więcej o kosmosie
Problemom nauczania z zakresu edukacji kosmicznej poświęcone było otwarte posiedzenie plenarne Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Tadeusz Sławecki, który nawiązał w wystąpieniu do Rządowego programu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce.
W posiedzeniu przygotowanym wspólnie z Politechniką Warszawską oraz Parlamentarną Grupą do Spraw Przestrzeni Kosmicznej wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelni oraz studenckich kół naukowych.
Tadeusz Sławecki podkreślił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dokonanie analizy podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie zagadnień dotyczących problematyki kosmosu oraz technologii kosmicznych.
Sekretarz stanu w MEN przypomniał, że zajmuje się tym specjalnie powołana grupa robocza do spraw edukacji, działająca w ramach zespołu do spraw systemu Galileo KBKiS PAN. Porównując podstawę programową polskiego systemu oświaty z podstawami programowymi realizowanymi w innych krajach, europejskich grupa oceni, czy polscy uczniowie mogą zdobyć w szkole odpowiednią wiedzę dotyczącą kosmosu oraz inżynierii satelitarnej.
- Od dwóch lat wdrażana jest reforma szkolnictwa zawodowego, której głównym celem jest lepsze przygotowanie młodych ludzi do potrzeb rynku pracy - powiedział wiceminister Tadeusz Sławecki. Przypomniał, że te potrzeby są stale analizowane przez MEN, a klasyfikacja zawodów obejmuje m.in. takie zawody, jak monter i technik-mechatronik. Specjaliści w tej dziedzinie mogą być wykorzystywani także w pracach związanych z technologiami kosmicznymi.
Nawiązując do planowanych w nowej perspektywie finansowej (2014-2020) działań zmierzających do rozwoju partnerstw wiedzy szkoły/pracodawcy/uczelnie, wiceminister Tadeusz Sławecki przypomniał niedawną konferencję Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej - nowe szanse dla biznesu, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas konferencji eksperci Agencji podkreślali, że dla rozwoju przemysłu kosmicznego kluczowa jest współpraca nauki z biznesem i rozbudzanie zainteresowania kosmosem wśród młodego pokolenia.
Źródło: men.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?