Podwójne opodatkowanie. Prezydent ratyfikował umowę z Singapurem

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Celem umowy jest zmiana dotychczas obowiązującej umowy między Polską a Republiką Singapuru. Nowa umowa została przygotowana z uwzględnieniem rozwiązań zastosowanych w nowej wersji Modelowej Konwencji OECD z 2010 r.

Zasadniczą przesłanką nowej jest wzmocnienie współpracy, w celu ograniczenia skali nadużyć podatkowych. Umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych uczestniczących w dwustronnych stosunkach polsko-singapurskich. Odnosić się będzie także do organów polskiej administracji podatkowej stosujących jej postanowienia.

Porady prawne

W stosunku do wszystkich kategorii dochodów, których dotyczy ratyfikowana umowa, stosowana będzie metoda zaliczenia proporcjonalnego. Zmiana metody naliczania podatków, w stosunku do poprzednio obowiązującej metody wyłączenia z progresją, wynika z rozwiązań stosowanych w Singapurze, które mogłyby być podstawą do uchylania się od opodatkowania polskich rezydentów.

Metoda odliczenia proporcjonalnego gwarantuje pełniejszą kontrolę nad dochodami uzyskanymi za granicą przez polskich podatników i usuwa podwójne opodatkowanie dochodów. Szacuje się, że wejście w życie nowej umowy nie spowoduje zmiany wysokości dochodów budżetowych z uwagi na fakt, iż zdecydowana większość przepływów finansowych między Polską a Singapurem dotyczy tych kategorii dochodów, w stosunku do których metoda obliczania należności nie została zmieniona.

W umowie zawarte są także rozszerzone przepisy regulujące wymianę informacji podatkowych, zbieżne ze wspomnianą Modelową Konwencją OECD, tj. pełną klauzulę wymiany informacji, co jest zbieżne z polityką zarówno Ministerstwa Finansów jak i OECD.

W umowie znalazła się tzw. klauzula przekazania, która ma zastosowanie w tych systemach prawnych, w których opodatkowanie dochodów uzyskanych ze źródeł zagranicznych jest uzależnione od przekazania przedmiotowych dochodów na terytorium kraju, którego podatnik jest rezydentem. Dotyczy to dochodów przekazywanych z Polski do Singapuru. Podobne rozwiązanie przyjęto, na przykład, w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z Cyprem, Zjednoczonym Królestwem i z Irlandią..

Protokół do Umowy wprowadza przejściowy przepis modyfikujący nowy artykuł odnoszący się do dochodu z dywidend, odsetek i należności licencyjnych - przedłuża on okresowo, do 2017 r., obowiązywanie artykułu dotyczącego tego rodzaju dochodów z dotychczas obowiązujących przepisów.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika