Pogrzeb prezydenta: będzie zakaz noszenia broni
Czasowy zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni na obszarze Warszawy i Krakowa jest związany z uroczystościami pogrzebowymi, jakie są w tych miastach organizowane.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Administracji noszenie wszelkiego rodzaju broni będzie zakazane w Warszawie w sobotę (17 kwietnia), a w Krakowie w niedzielę (18 kwietnia).
Zakaz jest związany z uroczystości pożegnalnymi i pogrzebowymi, które odbędą się w tych miastach w związku z tragiczną katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
- Udział w uroczystościach zapowiedzieli najważniejsi dostojnicy areny międzynarodowej. Ze względu na konieczność zapewnienia spokoju, ładu publicznego oraz bezpieczeństwa uczestników uroczystości wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni znajduje swoje merytoryczne uzasadnienie – twierdzi MSWiA.
Zakaz wydano na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Według przepisu jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają, minister właściwy do spraw wewnętrznych może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, na obszarze całego państwa lub na określonych obszarach, zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni lub niektórych jej rodzajów na czas określony.
Zakaz nie będzie dotyczył wszystkich. Zostaną spod niego wyłączeni funkcjonariusze publiczni - m.in. policji, BOR i Straży Granicznej.
Zgodnie z art. 33 ust 2 wspomnianej ustawy z zakazu tego wyłączone są również osoby posiadające broń na podstawie świadectwa broni wydanego podmiotom:
- przedsiębiorcom i jednostkom organizacyjnym, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony,
- przedsiębiorcom, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji,
- urzędom, instytucjom, zakładom, przedsiębiorcom i innym podmiotom, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu.
Broń będą mogli nosić ponadto członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz cudzoziemcy posiadający broń i amunicję w celu wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych i członków oficjalnych delegacji zagranicznych.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?