Polak przewodniczącym w ważnej europejskiej instytucji
Augustyn Kubik, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego reprezentujący Polskę, został wybrany na przewodniczącego Izby I w ETO. Izba ta obejmuje swoim zakresem kontrole dotyczące rolnictwa, środowiska naturalnego, rybołówstwa i zdrowia, badając ponad 40 proc. całego budżetu UE. Augustyn Kubik jest urlopowanym kontrolerem Najwyższej Izby Kontroli.
Europejski Trybunał Obrachunkowy kontroluje wykonanie budżetu UE zarówno pod kątem dochodów, jak i wydatków. Na czele Trybunału stoi prezes wybierany przez członków reprezentujących poszczególne kraje UE na trzyletnią, odnawialną kadencję. Prezes jest primus inter pares, czyli pierwszy wśród równych sobie. Przewodniczy posiedzeniom Trybunału, czuwa nad wprowadzaniem decyzji w życie oraz nad prawidłowym zarządzaniem i działaniem ETO.
Trybunał jest podzielony na pięć izb, do których przypisani są poszczególni członkowie oraz kontrolerzy. Członkowie każdej izby wybierają przewodniczącego na dwuletnią, odnawialną kadencję. Przewodniczący Izby automatycznie wchodzi w skład Komitetu Administracyjnego ETO. Cztery izby odpowiadają za kontrolę poszczególnych obszarów, na które wydawane są unijne pieniądze. Dodatkowa, piąta izba (zwana CEAD) odpowiada za koordynację, ocenę, zapewnienie jakości i rozwój.
Na przewodniczącego Izby I w ETO wybrany został właśnie reprezentujący w Trybunale Polskę Augustyn Kubik. Izba ta obejmuje swoim zakresem kontrole dotyczące rolnictwa, środowiska naturalnego, rybołówstwa i zdrowia, badając ponad 40 proc. całego budżetu UE.
Kubik jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Kształcił się także w zakresie prawa podatkowego UE na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Uzyskał uprawnienia biegłego rewidenta (1996) i doradcy podatkowego (2003), a także audytora wewnętrznego (2003).
W 2007 został doradcą prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W maju 2010 roku został członkiem ETO (formalnie przez cały czas pozostając pracownikiem polskiej NIK).
źródło: nik.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?