Ponad 10 mln deklaracji podatkowych przez internet

Od początku 2013 r. w systemie e-Deklaracje złożono 10,071 mln wszystkich rodzajów deklaracji podatkowych. Wśród nich prawie 2 mln to najpopularniejsze formularze roczne PIT. W ciągu 12 tygodni tego roku przesłano niewiele mniej PIT-ów oraz innych deklaracji podatkowych niż w całym 2012 r.

Okres rozliczeniowy dla deklaracji rocznych PIT mija 30 kwietnia – pozostałe rodzaje deklaracji (m. in. VAT) można składać przez cały rok. Jednak już teraz wiadomo, że 2013 r. będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem ilości podatników rozliczających się przez Internet. W całym ubiegłym roku przez Internet przesłano 11,282 mln wszystkich deklaracji (w 2011 r. 6,604 mln, w 2010 r. 3,403 mln, w 2009 r. 760 tys., a w 2008 r. z takiej formy skorzystało niespełna 104 tys. osób). Podobnie rośnie ilość e-PIT-ów: w analogicznym okresie w 2012 r. było ich nieco ponad 1 mln. W tym roku jest ich już niemal dwukrotnie więcej.

Chociaż składanie deklaracji papierowych wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników, Polacy coraz chętniej rozliczają się przez Internet. Obecna skala rozliczeń elektronicznych to wynik ułatwień wprowadzanych przez resort finansów. Możliwość przesyłania popularnych PIT-ów (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami) i VAT-ów (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D) oraz PCC-3 bez podpisu elektronicznego i intuicyjność systemu e-Deklaracje pozwala podatnikom zaoszczędzić czas i pieniądze.

– Z dużą satysfakcją obserwuję wzrost popularności wśród podatników rozliczania się przez Internet. Ta forma kontaktu z urzędem staje się coraz częstszym sposobem na przesyłanie do urzędów zarówno rocznych PIT-ów, jak i innych dokumentów. Dzięki wprowadzanym nowym funkcjonalnościom oraz intensywnej kampanii promocyjnej liczba dokumentów elektronicznych podwaja się z roku na rok – mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz.

Wystarczy dostęp do komputera z Internetem, aby korzystając z systemu e-Deklaracje wypełnić i wysłać deklarację elektroniczną. Dodatkowo system podpowiada jak uniknąć błędów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji (poprzez podanie danych identyfikacyjnych podatnika i kwoty przychodu wykazanej w poprzednim rocznym zeznaniu) do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika. Jest to najprostsza i bezkosztowa metoda. Złożone w ten sposób zeznanie dotrze do urzędu skarbowego, co potwierdza generowane przez program Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika