Posłowie o bezpieczeństwie w rolnictwie i narażeniu na hałas
Komisja do Spraw Kontroli Państwowej Sejmu RP, obradująca 19 listopada br. w siedzibie parlamentu pod przewodnictwem posła Arkadiusza Czartoryskiego, zapoznała się z informacjami Państwowej Inspekcji Pracy o bezpieczeństwie i higienie pracy w rolnictwie oraz o bezpieczeństwie pracowników narażonych na hałas i drgania mechaniczne. W posiedzeniu uczestniczyła Iwona Hickiewicz, zastępca głównego inspektora pracy.
Zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawowymi uprawnieniami inspekcja pracy kontroluje przestrzeganie przepisów bhp w zakładach rolnych, w przypadku rolników indywidualnych natomiast może podejmować tylko działania prewencyjne. Szerzej problematykę tę przybliżył posłom Krzysztof Kowalik, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy.
W roku 2007 i pierwszym półroczu roku bieżącego inspektorzy pracy skontrolowali 551 zakładów rolnych, zatrudniających ponad 7,3 tys. pracowników. Stwierdzili niezadowalający stan obiektów i pomieszczeń pracy, eksploatowanie w wielu zakładach ciągników i sprzętu rolniczego w nieodpowiednim stanie technicznym, daleki od pożądanego stan techniczny dróg, przejść i ramp. Wydali 7850 decyzji nakazowych, w tym 220 dotyczyło wstrzymania prac, skierowali 26 wniosków do sądu o ukaranie, nałożyli 202 mandaty karne na kwotę ok. 205 tys. zł.
W roku ubiegłym specjaliści PIP przeprowadzili blisko 10 tys. wizytacji indywidualnych gospodarstw rolnych, upowszechniając wśród rolników wiedzę, w jaki sposób mogą zabezpieczyć siebie i członków rodziny przed możliwością wystąpienia wypadku oraz jak poprawić warunki pracy w polu i gospodarstwie. Przeprowadzili ponadto setki szkoleń, prelekcji, wykładów i pogadanek wśród dorosłych i młodzieży wiejskiej, nt. bezpiecznych zachowań na wsi. Wiedzę o bhp w rolnictwie propagowali również podczas licznych konkursów, olimpiad, wystaw i wiejskich uroczystości.
Pomimo tych działań - jak stwierdzono - nadal niezadowalający jest poziom bezpieczeństwa i warunków pracy, zarówno w kontrolowanych, jak i wizytowanych gospodarstwach rolnych. Konieczne jest rozwijanie przez PIP w miarę możliwości działań kontrolnych, informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych w środowisku wiejskim.
W dyskusji posłowie poruszyli wciąż nierozwiązany problem zagrożenia azbestem w gospodarstwach rolnych, mówili o pilnej potrzebie doinwestowania rolnictwa jako podstawowego warunku poprawy bezpieczeństwa pracy na wsi, konieczności rozwijania działań edukacyjnych przy wsparciu coraz szerszego grona partnerów inspekcji pracy, zwłaszcza samorządów. Z niepokojem wypowiadali się o skali wypadkowości wśród dzieci wiejskich.
Problematykę narażenia pracowników na hałas i drgania mechaniczne przedstawił członkom komisji Leszek Zając, ekspert w GIP. Zwrócił m.in. uwagę, że przeprowadzone w ostatnich latach przez inspektorów pracy kontrole tego tematu wskazują na trudności, jakie mają pracodawcy ze zrozumieniem przepisów, zwłaszcza rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne. Poinformował posłów, iż w tej sytuacji główny inspektor pracy zwrócił się do ministra pracy z wnioskiem o doprecyzowanie zapisów wspomnianego rozporządzenia. Minister nie podzielił jednak poglądu o występowaniu takiej potrzeby. Ponieważ Państwowa Inspekcja Pracy nadal uważa za niezbędne dostarczenie pracodawcom praktycznych wskazówek np. w formie wytycznych o stosowaniu przepisów rozporządzenia, Komisja do Spraw Kontroli Państwowej postanowiła rozważyć możliwość wystosowania odpowiedniego dezyderatu w tej sprawie do ministra pracy.
Źródło: www.pip.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?