Posłowie przeciw stosowaniu amunicji kasetowej
Parlament Europejski wzywa wszystkie państwa, żeby niezwłocznie podpisały, ratyfikowały i wdrożyły konwencję o broni kasetowej (CCM), która zakazuje stosowania, produkcji, składowania i przekazywania tego rodzaju broni.
Parlament przyjął rezolucję, w której wezwał wszystkie państwa do niezwłocznego podpisania i ratyfikacji konwencji CCM zakazującej stosowania, produkcji, składowania i eksportu broni kasetowej jako całościowej kategorii broni. Parlament wzywa wszystkie państwa, żeby na szczeblu krajowym podjęły starania i rozpoczęły wdrażanie CCM jeszcze przed jego podpisaniem, które zaplanowane jest na 3 grudnia br. w Oslo.
Parlament wzywa wszystkie państwa członkowskie UE, które stosowały broń kasetową, żeby udzieliły pomocy ludności dotkniętej jej skutkami. oraz by zapewniły techniczną i finansową pomoc w usunięciu i zniszczeniu niewybuchów broni kasetowej. Również Komisja Europejska powinna zwiększyć pomoc finansową, jakiej udziela wspólnotom i jednostkom, które padły ofiarą niewybuchów broni kasetowej.
Na zakończenie międzynarodowego zgromadzenia państw w Dublinie w dniach 19-30 maja 2008 roku, 107 państw przyjęło Konwencję dotyczącą amunicji kasetowej, która zakazuje stosowania, produkcji, handlu i składowania tego rodzaju broni.
Konwencja zostanie otwarta do podpisania w dniu 3 grudnia 2008 r. w Oslo. Wejdzie w życie sześć miesięcy po złożeniu przez 30 państw instrumentów ratyfikacyjnych u Sekretarza Generalnego ONZ. Zdaniem posłów, którzy w październiku skierowali w tej sprawie interpelacje do Rady, niedawne wykorzystanie tego rodzaju broni podczas konfliktu gruzińskiego ponownie pokazało pilną potrzebę przyjęcia wspomnianej Konwencji.
Amunicja kasetowa zrzucona z powietrza w postaci bomb lub wykorzystywana w pociskach artyleryjskich rozprasza się na dużym obszarze. Wiele ładunków nie wybucha i często dostaje się w ręce najmłodszych. Organizacja Handicap International szacuje, że 98% ofiar bomb kasetowych stanowią cywile, z których 27% to właśnie dzieci.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 20.11.2008
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?