Powódź może zmienić termin wyborów prezydenckich

Jeżeli rząd ogłosi stan klęski żywiołowej, to termin wyborów prezydenckich może zostać przesunięty.

Według Konstytucji RP w czasie stanu nadzwyczajnego nie można przeprowadzać ogólnokrajowych wyborów, m.in. do Sejmu, Senatu oraz na prezydenta RP.

Stanowi tak art. 228 ustawy zasadniczej. Z siódmego ustępu regulacji wynika, że wybory nie mogą się odbywać nie tylko w trakcie trwania stanu nadzwyczajnego, lecz także 90 dni po jego zakończeniu.

Stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony przez rząd z własnej inicjatywy lub na wniosek odpowiedniego wojewody.

Porady prawne

Zgodnie z ustawą o stanie klęski żywiołowej (Dziennik Ustaw 2002 Nr 62 poz. 558) taka nadzwyczajna sytuacja może zostać ogłoszona na obszarze, na którym wystąpiła powódź, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki.

Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 30 dni. Rząd może dodatkowo przedłużyć czas trwania stanu. Na przedłużenie musi się zgodzić Sejm.

Premier Tusk, podczas wizytowania zalanych terenów w Małopolsce, podkreślał, że od rana sytuacja jest analizowana, ale na razie nie ma potrzeby wprowadzania stanu wyjątkowego.

Małgorzata Woźniak z MSWiA, pytana przez e-prawnik.pl o możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego odpowiadała, że najważniejsze jest teraz zbadanie sytuacji na zalanych obszarach.

- Premier i minister MSWiA Jerzy Miller wizytują obecnie tereny dotknięte powodzią. Pozwólmy, żeby najpierw zobaczyli jak to wszystko wygląda, jakie są potrzeby mieszkańców i służb – mówi rzecznik resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika