"Prawa człowieka muszą być przestrzegane także w sieci"
Wolność słowa, prywatność i dostępność w sieci - to niektóre z globalnych zasad zarządzania Internetem przyjętych w dokumencie końcowym, który nazywa się NetMundial Multistakeholder Statement.
Dokument zawiera także mapę drogową przyszłej ewolucji zarządzania Internetem. Zapisano w niej konkretne terminy na usprawnienie Internet Governance Forum oraz przekazanie nadzoru nad realizowaniem funkcji IANA wspólnocie wielostronnej - procesy te mają zakończyć się w 2015 roku.
- Dokument ten jest koronnym argumentem przeciw tym, którzy uważali, że tylko rządy są w stanie skutecznie decydować o przyszłości internetu. Przyjęli go wszyscy interesariusze. Nie jest wiążący, ale wyznacza bardzo konkretne kierunki działania - podkreślił minister Rafał Trzaskowski w Sao Paulo.
Polska zabiegała w szczególności o to, by zmienić lub usunąć kontrowersyjne sformułowanie o masowej inwigilacji. Z początkowego brzmienia tekstu wynikało bowiem, że dopuszczalna może być masowa inwigilacja, przechwytywanie i gromadzenie danych zgodne z prawami człowieka i demokratycznymi wartościami. Polska broniła stanowiska, iż masowa inwigilacja z definicji nie może być zgodna z prawami człowieka i wartościami demokratycznymi.
Rządy prawa i wartości demokratyczne państw stanowią bowiem, że przechwytywanie danych lub inwigilacja może być dopuszczona tylko według szczegółowych i ściśle określonych zasad:
- musi być konkretna podstawa prawna ustanawiająca granice kompetencji organów ścigania i zapewniająca niezbędną ochronę praw obywatelskich;
- wykorzystanie mechanizmów nadzoru musi odbywać się pod kontrolą sądu;
- jest dopuszczalna tylko w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa i tylko przeciwko konkretnej osobie;
- mechanizm stosowany musi być zgodnie z zasadą proporcjonalności i tylko na określony czas (nie w nieskończoność).
Zapis udało się usunąć. W końcowej wersji dokumentu przyjęto ostatecznie zapis, który mówi tylko o potrzebie przeglądu praktyk związanych z masową inwigilacją. Prawo do prywatności musi być chronione - czytamy w dokumencie, a nasza prywatność nie może być przedmiotem arbitralnej albo nielegalnej inwigilacji.
Dokument podkreśla zasadę, że prawa człowieka muszą być przestrzegane w sieci tak samo jak poza nią.
Dokument podkreśla też wagę dostępności serwisów internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powinny one tak jak wszyscy cieszyć się zasobami sieci - stwierdza.
W dwudniowym spotkaniu w Brazylii wzięło udział ok. 850 ekspertów. Polskę reprezentował minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. Dyskusje miały także formę spotkań dwustronnych.
(źródło: mac.gov.pl)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?