Prawo odkupu ziemi sprzeczne z ustawą zasadniczą

Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie odkupywała działek, które już raz sprzedała - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie Trybunału zgodzili się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który stwierdził, że stosowane przez ANR prawo odkupu jest daleko idącym ograniczeniem lub wręcz unicestwieniem prawa własności.

Art. 29 ust. 5 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa został tym samym uznany przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczny z ustawa zasadniczą.

Zaskarżony przez Janusza Kochanowskiego przepis daje Agencji prawo odkupu gruntów rolnych, które uprzednio zostały przez nią sprzedane - z wyjątkiem nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

Prawo odkupu przysługuje ANR wobec każdego właściciela nieruchomości rolnej w okresie 5 lat od dnia sprzedaży ziemi z zasobu Agencji.

We wniosku do Trybunału rzecznik pisał m.in., że cel i powody tak dotkliwej ingerencji w prawo własności ustawodawca pozostawił w wyłącznej gestii Agencji, nie określając tego w ogóle w ustawie. Wykonywanie prawa odkupu nie wymaga jednocześnie spełnienia jakichkolwiek przesłanek przez ANR.

Zgodnie z wyrokiem TK (K 8/08) podważony przepis zostanie usunięty z ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl