Prawo odkupu ziemi sprzeczne z ustawą zasadniczą

Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie odkupywała działek, które już raz sprzedała - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie Trybunału zgodzili się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który stwierdził, że stosowane przez ANR prawo odkupu jest daleko idącym ograniczeniem lub wręcz unicestwieniem prawa własności.

Art. 29 ust. 5 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa został tym samym uznany przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczny z ustawa zasadniczą.

Zaskarżony przez Janusza Kochanowskiego przepis daje Agencji prawo odkupu gruntów rolnych, które uprzednio zostały przez nią sprzedane - z wyjątkiem nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

Prawo odkupu przysługuje ANR wobec każdego właściciela nieruchomości rolnej w okresie 5 lat od dnia sprzedaży ziemi z zasobu Agencji.

We wniosku do Trybunału rzecznik pisał m.in., że cel i powody tak dotkliwej ingerencji w prawo własności ustawodawca pozostawił w wyłącznej gestii Agencji, nie określając tego w ogóle w ustawie. Wykonywanie prawa odkupu nie wymaga jednocześnie spełnienia jakichkolwiek przesłanek przez ANR.

Zgodnie z wyrokiem TK (K 8/08) podważony przepis zostanie usunięty z ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

hony

24.5.2010 12:33:44

Re: Prawo odkupu ziemi sprzeczne z ustawą zasadniczą

szkoda tylko, że ANR wciąż w ogłoszeniach straszy ludzi tym, że tym razem na podstawie kodeksu cywilnego wrzuci do umowy prawo odkupu, nie wiem czy tak robi


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.2.2011

  Prawo odkupu

  Z prawem odkupu mamy do czynienia w sytuacji, gdy sprzedawca złoży odpowiednie oświadczenie kupującemu. Prawo przewiduje możliwość, by strony umowy sprzedaży wprowadziły do niej postanowienie, (...)

 • 17.7.2018

  Autorskie prawa osobiste na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

  Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej u.p.a.p.p.) nadaje autorom uprawnienia osobiste i majątkowe. Pierwsze z wyżej wymienionych mają za zadanie chronić więź twórcy z utworem. (...)

 • 25.3.2019

  NSA o podatku od nieruchomości

  Właściciele działki dostali nakaz zapłaty kilkadziesięciu tysięcy zł podatku od nieruchomości, bo na ich ziemi działa kopalnia węgla brunatnego, chociaż to nie oni czerpią korzyści z (...)

 • 12.4.2012

  Jak wybudować dom na działce rolnej?

  Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogo. Problem zaczyna się już od momentu, kiedy chcesz kupić lub już kupiłeś działkę pod swój (...)

 • 28.9.2018

  Zniesienie współwłasności - Jak znieść współwłasność?

  Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, (...)