Prawo zamówień publicznych do zmiany. Dziś głosują
40 poprawek do projektu nowelizacji prawa zamówień publicznych ma głównie charakter techniczny, ale senatorowie podkreślili, że mogą być istotne.
-Moje poprawki dotyczą m.in. nieścisłości w tłumaczeniu tekstu dyrektywy z języka angielskiego. Można je uznać za legislacyjno-techniczne, ale w grę wchodzą milionowe kontrakty, więc każda nieścisłość może się okazać bardzo kosztowna - mówił po debacie senator Józef Zając z PSL.
Przedwczoraj 30 poprawek, dotyczących m.in. ujednolicenia terminologii stosowanej w dokumencie zgłosili członkowie senackiej komisji gospodarki narodowej.
Zaproponowana została też istotna poprawka, dająca wykonawcy możliwość odwołania się od wykluczenia z przetargu. Dzięki niej zwiększona ma zostać możliwość weryfikacji wykonawcy przez zamawiającego. Poza tym daje to wykonawcy również możliwość odwołania się, jeśli zostanie z przetargu wykluczony.
Zmiany w Prawie zamówień publicznych a także ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi została przygotowana przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jej głównym celem jest wprowadzenie w polskim prawie zapisów tzw. dyrektywy obronnej UE, dotyczącej zamówień publicznych na broń, amunicję i materiały (i związane z nimi roboty budowlane i usługi) do celów obronności oraz zamówień publicznych na szczególnie newralgiczne dostawy, roboty budowlane i usługi do celów bezpieczeństwa.
Poza tym celem nowelizacji jest także zaostrzenie sankcji wobec nierzetelnych wykonawców.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?