Premier w Krakowie o wyzwaniach dla NATO
Premier Donald Tusk wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw NATO odbywającym się w Krakowie w dniach 19-20 lutego br. Najważniejszym tematem spotkania są sprawy związane z misją ISAF w Afganistanie, która obecnie stanowi priorytet w działaniach Sojuszu. Szef polskiego rządu spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jaap de Hoop Schefferem oraz z sekretarzem obrony USA Robertem Gatesem.
Zdaniem premiera, NATO musi rozwijać zdolność reagowania na nowe zagrożenia, które pojawiają się we współczesnym świecie. - Dzisiaj świat nie obawia się tylko czołgów, bomb, ale stoi w obliczu zagrożenia terroryzmem, przed zagrożeniami gospodarczymi, a także atakami z cyberprzestrzeni. Potrzebujemy nowych instrumentów, aby potrafić zidentyfikować tego rodzaju zagrożenia - podkreślał Donald Tusk. Dodał, że strategia Sojuszu musi być powiązana z potrzebami i wyzwaniami krajów członkowskich, a także partnerów globalnych i państw, które aspirują do Sojuszu.
W opinii szefa polskiego rządu, bardzo ważnym wyzwaniem dla NATO jest bycie skutecznym sojuszem, którego głównym celem jest zbiorowa obrona. - Musimy wzmacniać transatlantyckie więzi, jednocześnie potwierdzając naszą wolę i gotowość kontynuowania polityki otwartych drzwi dla demokratycznych krajów Europy, które podzielają nasze wartości i chcą dołączyć do sojuszu - mówił prezes Rady Ministrów. Jak zaznaczył, NATO potrzebuje nowej koncepcji strategicznej, by sprostać nowym wyzwaniom, a dyskusja nad nową koncepcją powinna ruszyć na kwietniowym szczycie.
Za inne ważne wyzwanie dla NATO premier Donald Tusk uznał wspieranie krajów dotkniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi. W ocenie szefa rządu, jednym z takich nowych wyzwań jest misja w Afganistanie, a jej sukces zależy od wspólnego zaangażowania. - W walce z globalnymi zagrożeniami liczą się każdy dzień i każdy człowiek. My, Polacy, przekonaliśmy się o tym w ostatnich tygodniach, gdy walczyliśmy o życie naszego rodaka, który został uprowadzony i zamordowany przez terrorystów - wyjaśniał premier.
Podczas swego wystąpienia prezes Rady Ministrów zaznaczył, że spotkanie w Krakowie zbiega się z 10. rocznicą akcesji Węgier, Czech i Polski i przez ten czas sojusz zwiększył zdolność podejmowania nowych zadań i rozwiązywania nowych problemów. Jego zdaniem, najnowsze rozszerzenie o Albanię i Chorwację także okaże się sukcesem.
Sekretarz generalny Jaap de Hoop Scheffer podkreślił, że Polska już od 10 lat jest solidnym sojusznikiem NATO. - Jeśli chcecie wiedzieć, co znaczy solidny sojusznik, jedźcie do Afganistanu, do prowincji Ghazni. Zobaczycie, co robią polscy żołnierze dla Afganistanu, broniąc wartości naszego sojuszu - mówił.
Nieformalne spotkanie ministrów obrony państw NATO w Krakowie są jednymi z ostatnich przygotowań do zaplanowanego na 3-4 kwietnia br. jubileuszowego szczytu Sojuszu w Strasburgu i Kehl. W tym roku NATO obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Jest to również 10. rocznica wstąpienia Polski do grona państw-członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to także ostatnie spotkanie, któremu przewodniczyć będzie kończący kadencję sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer, a jednocześnie pierwsze z udziałem przedstawiciela nowej administracji USA sekretarza obrony Roberta Gatesa.
Uczestnicy obrad dyskutują nad kwestiami związanymi z transformacją NATO, w tym m.in. nad koncepcją strategiczną i rozwojem sił szybkiego reagowania.
W Krakowie przebywa blisko 50 delegacji narodowych i reprezentujących organizacje międzynarodowe - w sumie ponad 700 osób. Obradom towarzyszy bardzo duże zainteresowanie ze strony mediów - akredytowano ponad 400 dziennikarzy z całego świata.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?