Premier zacieśnia relacje polsko-chińskie
Premier: dobre relacje gospodarcze z Chinami to nasz klucz do sukcesu
Zacieśnianie współpracy gospodarczej między Polską a Chinami to główny temat wystąpienia premiera Donalda Tuska podczas otwarcia Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju. - Otwieramy kolejny, jeszcze lepszy rozdział w relacjach polsko-chińskich - podkreślił premier.
Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu, a Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej. - Jestem bardzo zadowolony z faktu, że Polska i Chiny szukają drogi wzajemnego zrozumienia, co powinno ułatwić relacje gospodarcze - stwierdził premier na spotkaniu z przedstawicielami mediów. Jak dodał, każdy kto był w Chinach musi przyznać, że dobre relacje gospodarcze i polityczne z Chinami, to klucz do sukcesu wszystkich bez wyjątku państw świata.
Prezes Rady Ministrów zachęcał chińskich biznesmenów do nawiązania bliższej współpracy gospodarczej z Polską. Jak zaznaczył, najważniejszym kapitałem w wymianie handlowej między narodami i państwami są ludzie i zaufanie między nimi. - Od politycznych deklaracji dużo ważniejsze przy współpracy gospodarczej jest wzajemne zaufanie - dodał. Zdaniem premiera Donalda Tuska Chińczycy i Polacy zawsze darzyli się wzajemnym zaufaniem, przyjaźnią i szacunkiem do budowania własnej drogi do dobrobytu i powodzenia. - Z dumą i radością mogę powiedzieć, że między Polakami i Chińczykami istnieje wartość bezcenna - naturalne, wynikające z tradycji i wzajemnego szacunku zaufanie. Niech to będzie źródłem nadziei na zdecydowanie większe obroty i intensywniejszą współpracę - powiedział szef polskiego rządu.
Podczas spotkania z przedstawicielami polskiego biznesu premier Donald Tusk rozmawiał o organizacji i przygotowaniach Polski do Expo 2010, które odbędzie się w Szanghaju. Jak poinformował, opracowywana jest m.in. bardzo duża promocja polskich możliwości gospodarczych. Jednym z tematów rozmowy było także zacieśnianie współpracy w ramach Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Zagranicznych Konsulatu Generalnego w Szanghaju.
Wizyta premiera w Chinach
W dniach od 22 do 25 października br.
premier Donald Tusk przebywa z wizytą w Chinach. W ramach wizyty szef polskiego rządu weźmie udział w szczycie Europa-Azja (ASEM). Bezpośrednio przed szczytem ASEM prezes Rady Ministrów spotka się z prezydentem oraz z premierem Chińskiej Republiki Ludowej. Wizyta w Chinach jest też okazją do odbycia szeregu spotkań dwustronnych z najwyższymi przedstawicielami krajów azjatyckich, a także do dyskusji poświeconej kwestiom klimatycznym. Tym sprawom będzie poświęcona wideokonferencja, w której obok szefa polskiego rządu, weźmie udział premier Danii, prezydent Indonezji i sekretarz generalny ONZ.Podstawowym celem polskiego rządu w relacjach gospodarczo-handlowych z Chinami jest wzrost eksportu oraz rozwój inwestycji. Między innymi tym sprawom poświecone będą spotkania premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Rady Państwowej Hu Jintao oraz premierem Wen Jiabao. Obok szefa polskiego rządu, przedstawicie tylko 5 krajów UE będą mieli możliwość spotkania się z najwyższymi władzami ChRL.
W programie wizyty szefa rządu w Chinach są cztery spotkania dwustronne z: prezydentem Korei Płd. Lee Myung-bak, premierem Singapuru Lee Hsien Loongem, premierem Wietnamu Nguyen Tan Dungem, premierem Pakistanu Y. Raza Giliani. Premier Donald Tusk oraz premier Danii A. F. Rasmussen, prezydent Indonezji S. B. Yudhoyono i sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezmą udział w wideokonferencji z poświęconej kwestiom klimatycznym.
Premier Tusk weźmie udział w 7. szczycie Europa-Azja (ASEM). Obrady tegorocznego szczytu będą koncentrować się na międzyregionalnych kwestiach gospodarczych, m.in. wymianie handlowej i inwestycjach oraz bezpieczeństwie żywności. W czasie obrad poruszone też będą zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego, zmian klimatycznych i spójności społecznej. Ostatnia sesja szczytu będzie poświęcona współpracy kulturalnej i sprawom dialogu międzycywilizacyjnego.
Pliki do pobrania:
Źródło: www.premier.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?