Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Stworzy ona ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów.

Podpisanie projektu

Andrzej Duda uroczyście podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej 8 stycznia. Teraz zajmuje się nim Sejm.

Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów Polaków, która powoduje śmierć ok. 100 tys. osób rocznie. Każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 umiera z jego powodu. Wynika to przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Szacuje się, że w ciągu 15-20 lat zachorowalność na nowotwory wzrośnie dwukrotnie.

Porady prawne

– "To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – powiedział Prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. – Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby – dodał Prezydent.

Podkreślił, że „polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi”.

Prezydent wyraził nadzieję, że kierowany do Sejmu RP projekt ustawy spotka się z przychylnością posłów i senatorów.

W wydarzeniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, który był inicjatorem stworzenia ustawy. –  "Narodowa Strategia Onkologiczna będzie weryfikowana co pięć lat, ale każdego roku minister zdrowia będzie przedstawiał sprawozdanie z jej realizacji. Jest to zapisane w projekcie ustawy" – poinformował prof. Piotr Czauderna.

Prezydentowi towarzyszył również Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Konrad Dziobek, Doradca Prezydenta RP i Sekretarz Narodowej Rady Rozwoju. Środowisko onkologiczne reprezentowali: prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie, prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej oraz prof. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Co przewiduje projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej?

Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej – dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelności na choroby nowotworowe w Rzeczypospolitej Polskiej. Celem Strategii będzie przede wszystkim obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się obecnie polski system opieki zdrowotnej, są choroby nowotworowe. Nowotwory stanowią drugą co do wielkości przyczynę śmierci Polaków. W 2015 r. liczba zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi po raz pierwszy przekroczyła 100 tys., co oznacza, że z tego powodu zmarła co czwarta osoba (26,2% przypadków zgonów). Niestety liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce stale rośnie, czemu sprzyja m.in. starzenie się społeczeństwa. W okresie ostatnich trzech dekad odnotowano ponad dwukrotny wzrost zachorowań na choroby nowotworowe, a szacuje się, że w najbliższych 5 latach liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15%, a w perspektywie 10 lat – aż o 28%. Z tego względu konieczne jest jak najszybsze podjęcie skoordynowanych działań, które obejmą wszystkie obszary i aspekty działań istotne w kontekście zwalczania chorób nowotworowych.

Narodowa Strategia Onkologiczna wytyczy kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej oraz obszarów wspierających onkologię. Zawierać ona będzie działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Z kolei działania wspierające opiekę onkologiczną obejmować będą w szczególności rozwój edukacji i kształcenia kadr medycznych oraz badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody leczenia chorób nowotworowych, a także poprawę zarządzania zasobami w obszarze onkologii.

Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii będzie Rada Ministrów. Narodowa Strategia Onkologiczna obejmować będzie lata 2020-2030 i będzie ona programem wieloletnim w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Cele, jakie powinny zostać osiągnięte dzięki opracowaniu i wdrożeniu Strategii, to:

  1. obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia;
  2. poprawa profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych;
  3. rozwój systemu opieki zdrowotnej w obszarze onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin;
  4. zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej w obszarze onkologii, udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną;
  5. opracowanie i wdrożenie zmian organizacyjnych, które zapewnią chorym równy dostęp do koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w obszarze onkologii;
  6. rozwój działalności szkoleniowej i edukacji oraz kształcenia kadr medycznych w obszarze onkologii;
  7. rozwój badań naukowych mających na celu poprawę i wzrost efektywności oraz innowacyjności leczenia chorób nowotworowych.

Strategia będzie przyjmowana przez Radę Ministrów w drodze uchwały, na podstawie przedstawionego przez Ministra Zdrowia projektu Strategii. Będzie ona realizowana w oparciu o obejmujące okresy roku kalendarzowego harmonogramy wdrażania Strategii i aktualizowana nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Podmiotami realizującymi działania określone w Strategii będą organy i instytucje publiczne oraz podmioty działające w systemie ochrony zdrowia. Będą one mogły współdziałać z samorządami zawodów medycznych, organizacjami społecznymi, w tym zrzeszającymi pacjentów onkologicznych, oraz innymi podmiotami zainteresowanymi wsparciem działań określonych w Strategii.

Strategia będzie finansowana ze środków publicznych. Jednocześnie projekt ustawy wprowadza możliwość finansowania Strategii również ze środków innych niż publiczne, jeżeli taki sposób finansowania Strategii zostanie przewidziany w harmonogramie wdrażania Strategii.

Organem koordynującym działania określone w Strategii, monitorującym jej realizację oraz opracowującym roczne sprawozdania z realizacji Strategii będzie Minister Zdrowia.

Narodowa Strategia Onkologiczna zostanie opracowana przez Zespół działający przy Ministrze Zdrowia. W jego skład wejdą przedstawiciele Ministra Zdrowia, przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, po jednym przedstawicielu towarzystw onkologicznych oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych. Zróżnicowany skład Zespołu pozwoli w sposób całościowy spojrzeć na problemy onkologii i zaproponować rozwiązania kompleksowe, niezbędne do skutecznej walki z chorobami nowotworowymi.

Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030 wraz z harmonogramem realizacji Strategii na 2020 r. Minister Zdrowia zobowiązany będzie przedstawić Radzie Ministrów, nie później niż do dnia 30 września 2019 r. 

Zobacz także: Prezydent: Otwieramy dzisiaj nowy etap w dziedzinie ochrony zdrowia Polaków 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika